| Manufacturer Part Number: | ESH2PBHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PBHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PBHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PBHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PBHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PBHM3/85A is new and unused, you can buy ESH2PBHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PBHM3/85A.
| VS-T70RIA80 | SCR Module 800V 110A Single Chassis Mount D-55 | VS-T70RIA80.pdf | |
| 2SC5706-TL-H | TRANS NPN 50V 5A TP-FA | 2SC5706-TL-H.pdf | |
| IXGC16N60B2D1 | IGBT PT 600V 28A 63W Through Hole ISOPLUS220™ | IXGC16N60B2D1.pdf | |
| 8N3Q001LG-0093CDI8 | Clock Oscillator IC 737.28MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0093CDI8.pdf | |
| DS12R885S-5+T&R | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 114B Parallel 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS12R885S-5+T&R.pdf | |
| XC3164A-3TQ144C | IC FPGA 120 I/O 144TQFP | XC3164A-3TQ144C.pdf | |
| R5F571MFDDFC#V0 | RXv2 RX71M Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 2MB (2M x 8) FLASH 176-LFQFP (24x24) | R5F571MFDDFC#V0.pdf | |
| MPC8247CVRMIBA | PowerPC G2_LE Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 516-FPBGA (27x27) | MPC8247CVRMIBA.pdf | |
| MC1488MEL | 4/0 Driver RS232 SOEIAJ-14 | MC1488MEL.pdf | |
| LTC6256CTS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail TSOT-23-8 | LTC6256CTS8#TRPBF.pdf | |
| 74LVC16240ADGG-Q1J | Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LVC16240ADGG-Q1J.pdf | |
| DM74ALS1005N | Inverter IC 6 Channel Open Collector 14-PDIP | DM74ALS1005N.pdf | |
| EPCQ64SI16N | IC CONFIG DEVICE 64MBIT 16SOIC | EPCQ64SI16N.pdf | |
| MAX6351RVUT+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-6 | MAX6351RVUT+T.pdf | |
| S-13A1F13-U5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.3V 1A SOT-89-5 | S-13A1F13-U5T1U3.pdf |