| Manufacturer Part Number: | ESH2PCHE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 150V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PCHE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PCHE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PCHE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PCHE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PCHE3/85A is new and unused, you can buy ESH2PCHE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PCHE3/85A.
| V60100P-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 30A Through Hole TO-3P-3, SC-65-3 | V60100P-E3/45.pdf | |
| BZV55C20 | Zener Diode 20V ±6% Surface Mount DO-213AA | BZV55C20.pdf | |
| 1N5938D G | Zener Diode 36V 1.25W ±1% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5938D G.pdf | |
| FDZ7064AS | MOSFET N-CH 30V 13.5A BGA | FDZ7064AS.pdf | |
| IXGH20N60BU1 | IGBT 600V 40A 150W Through Hole TO-247AD (IXGH) | IXGH20N60BU1.pdf | |
| EP4SGX110DF29C2XN | IC FPGA 372 I/O 780FBGA | EP4SGX110DF29C2XN.pdf | |
| 10AX090H1F34I1SG | IC FPGA 504 I/O 1152FCBGA | 10AX090H1F34I1SG.pdf | |
| MB90214PF-GT-304-BND-AE1 | F²MC-16F F²MC-16F MB90210 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 80-QFP (14x20) | MB90214PF-GT-304-BND-AE1.pdf | |
| THS6182DWP | 1/0 Driver DSL 20-SO PowerPad | THS6182DWP.pdf | |
| LM301ADT | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SO | LM301ADT.pdf | |
| AT24C256W-10SI-2.7 SL383 | IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SOIC | AT24C256W-10SI-2.7 SL383.pdf | |
| MAX6314US29D3+T | Supervisor Bidirectional 1 Channel SOT-23-4 | MAX6314US29D3+T.pdf | |
| LT3692AIUH#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 2 Output 3.5A 32-WFQFN Exposed Pad | LT3692AIUH#TRPBF.pdf | |
| MAX8510EXK18+T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 120mA SC-70-5 | MAX8510EXK18+T.pdf | |
| LM2940S-12 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 1A DDPAK/TO-263-3 | LM2940S-12.pdf |