| Manufacturer Part Number: | ESH2PCHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 150V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PCHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PCHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PCHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PCHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PCHM3/85A is new and unused, you can buy ESH2PCHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PCHM3/85A.
| 1SS306TE85LF | Diode Array 2 Independent Standard 200V 100mA Surface Mount SC-61AA | 1SS306TE85LF.pdf | |
| JAN1N6640 | Diode Standard 50V 300mA Through Hole | JAN1N6640.pdf | |
| AO9926BL | MOSFET 2N-CH 20V 7.6A 8-SOIC | AO9926BL.pdf | |
| AO4498 | MOSFET N CH 30V 18A 8SOIC | AO4498.pdf | |
| 843001AK-40LFT | IC SYNTHESIZER LVPECL 16-VFQFPN | 843001AK-40LFT.pdf | |
| DS1004Z-2+T | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 13ns 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1004Z-2+T.pdf | |
| AD976BR | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC W | AD976BR.pdf | |
| LC4256C-3FT256BC | IC CPLD 256MC 3NS 256FTBGA | LC4256C-3FT256BC.pdf | |
| PIC16F1824-I/SL | PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 14-SOIC | PIC16F1824-I/SL.pdf | |
| DSPIC33FJ128MC802-E/MM | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC33FJ128MC802-E/MM.pdf | |
| MB90594GPFR-G-156 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90590G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90594GPFR-G-156.pdf | |
| 70V34S15PF | IC SRAM 72KBIT 15NS 100TQFP | 70V34S15PF.pdf | |
| XC6124D416MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124D416MR-G.pdf | |
| LM5031SDX/NOPB | Regulator DC-DC Controller IC | LM5031SDX/NOPB.pdf |