| Manufacturer Part Number: | EU01W |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 250MA AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EU01W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EU01W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 250mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5V @ 250mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 400ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EU01W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EU01W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of EU01W is new and unused, you can buy EU01W Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EU01W.
| SCBAR6 | BRIDGE RECT 9.5A 600V | SCBAR6.pdf | |
| B250A-13 | Diode Schottky 50V 2A Surface Mount SMA | B250A-13.pdf | |
| HSMS-2828-TR1G | RF Diode Schottky - 1 Bridge 15V 1A SOT-143-4 | HSMS-2828-TR1G.pdf | |
| SMBJ5349B-TP | Zener Diode 12V 5W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMB) | SMBJ5349B-TP.pdf | |
| DZ2J30000L | Zener Diode 30V 200mW ±5% Surface Mount SMini2-F5-B | DZ2J30000L.pdf | |
| JANTX1N4477 | Zener Diode 33V 1.5W ±5% Through Hole DO-41 | JANTX1N4477.pdf | |
| CTA16-1200CW | TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB | CTA16-1200CW.pdf | |
| DAC8512FP | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-PDIP | DAC8512FP.pdf | |
| TLC27M4AID | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TLC27M4AID.pdf | |
| MAX9034AUD | Comparator General Purpose CMOS, Rail-to-Rail, TTL 14-TSSOP | MAX9034AUD.pdf | |
| SN74LS374DW | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74LS374DW.pdf | |
| AT29LV020-12JI | IC FLASH 2MBIT 120NS 32PLCC | AT29LV020-12JI.pdf | |
| MT46H64M32LFCX-6 IT:B | IC LPDDR SDRAM 2GBIT 90VFBGA | MT46H64M32LFCX-6 IT:B.pdf | |
| S-1335H20-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2V 150mA HSNT-4-B | S-1335H20-A4T2U3.pdf |