| Manufacturer Part Number: | F40A |
|---|---|
| Manufacturer: | Semtech Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 4000V (4 kV) 100mA Through Hole |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | F40A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-F40A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Semtech Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 4000V (4 kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 8V @ 100mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 300ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 4000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | F40A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
F40A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Semtech Corporation all series components. The condition of F40A is new and unused, you can buy F40A Semtech Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for F40A.
| BAS40-05-G3-08 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAS40-05-G3-08.pdf | |
| SZBZX84B6V2LT1G | Zener Diode 6.2V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | SZBZX84B6V2LT1G.pdf | |
| MJE18002G | TRANS NPN 450V 2A TO220AB | MJE18002G.pdf | |
| IRLHS2242TR2PBF | MOSFET P-CH 20V 5.8A 2X2 PQFN | IRLHS2242TR2PBF.pdf | |
| 8N4SV76AC-0022CDI8 | VCXO IC 176.8382MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0022CDI8.pdf | |
| M5LV-384/160-7YC | IC CPLD 384MC 7.5NS 208QFP | M5LV-384/160-7YC.pdf | |
| R4F24565NVFQV | H8S/2600 H8® H8S/2400 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R4F24565NVFQV.pdf | |
| TW2809-BC1-GR | Audio, Video Decoder IC | TW2809-BC1-GR.pdf | |
| ISD1610BPYI | Voice Record/Playback IC Single Message 6.6 ~ 20 Sec Pushbutton 16-DIP | ISD1610BPYI.pdf | |
| 74LCX821MSAX | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SSOP | 74LCX821MSAX.pdf | |
| SN74AHC1G14DBVTG4 | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger SOT-23-5 | SN74AHC1G14DBVTG4.pdf | |
| 93C66AT-E/ST | IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8TSSOP | 93C66AT-E/ST.pdf | |
| MAX1733EUK-TG05 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.25V 1 Output 250mA SC-74A, SOT-753 | MAX1733EUK-TG05.pdf | |
| MCP1790-3302E/DB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 70mA SOT-223-3 | MCP1790-3302E/DB.pdf |