| Manufacturer Part Number: | FDB075N15A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 150V 130A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDB075N15A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDB075N15A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 130A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7.5 mOhm @ 100A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 100nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 7350pF @ 75V | |
| Power - Max | 333W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263 (D2Pak) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDB075N15A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDB075N15A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDB075N15A is new and unused, you can buy FDB075N15A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDB075N15A.
| U8CT-E3/4W | Diode Standard 150V 8A Surface Mount TO-263AB | U8CT-E3/4W.pdf | |
| MMSZ4710-HE3-18 | Zener Diode 25V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4710-HE3-18.pdf | |
| AOT5N60 | MOSFET N-CH 600V 5A TO-220 | AOT5N60.pdf | |
| X9314WSIT1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | X9314WSIT1.pdf | |
| AD667JP-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 28-PLCC (11.51x11.51) | AD667JP-REEL.pdf | |
| MSC8252SVT1000B | IC PROCESSOR 2-CORE 783FCBGA | MSC8252SVT1000B.pdf | |
| ATMEGA2561V-8AU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 256KB (128K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATMEGA2561V-8AU.pdf | |
| MK10DX128VLF5 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K10 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MK10DX128VLF5.pdf | |
| PIC12HV615-E/MF | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-DFN-EP (3x3) | PIC12HV615-E/MF.pdf | |
| MB9BF322LPMC1-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B320M Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 160KB (160K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB9BF322LPMC1-G-JNE2.pdf | |
| 74HC4067PW,118 | 1 Circuit IC Switch 16:1 120 Ohm 24-TSSOP | 74HC4067PW,118.pdf | |
| LTC2863CS8-1#TRPBF | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SO | LTC2863CS8-1#TRPBF.pdf | |
| 74FCT16244CTPAG | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74FCT16244CTPAG.pdf | |
| JAN1N5306UR-1 | Current Regulator Regulator 2.2mA DO-213AB (MELF, LL41) | JAN1N5306UR-1.pdf | |
| TPS22934YZVT | IC LOAD SWITCH ULOW 4DSBGA | TPS22934YZVT.pdf |