| Manufacturer Part Number: | FDB082N15A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 11410 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 150V 117A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDB082N15A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDB082N15A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer 6/8 Inch Addition 16/Jun/2014 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 117A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 8.2 mOhm @ 75A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 84nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 6040pF @ 25V | |
| Power - Max | 294W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263 (D2Pak) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDB082N15A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDB082N15A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDB082N15A is new and unused, you can buy FDB082N15A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDB082N15A.
| 200HF120PV | Diode Standard 1200V (1.2kV) 200A Chassis, Stud Mount DO-205AC (DO-30) | 200HF120PV.pdf | |
| 3EZ130D/TR8 | Zener Diode 130V 3W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ130D/TR8.pdf | |
| BULD742CT4 | TRANS NPN 400V 4A DPAK | BULD742CT4.pdf | |
| BLF9G38LS-90PJ | RF Mosfet LDMOS (Dual), Common Source 28V 600mA 3.4GHz ~ 3.6GHz 15dB 20W CDFM4 | BLF9G38LS-90PJ.pdf | |
| MMRF2004NBR1 | RF Mosfet LDMOS 28V 77mA 2.7GHz 28.5dB 4W TO-272 WB-16 | MMRF2004NBR1.pdf | |
| 8N4SV75LC-0153CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0153CDI8.pdf | |
| S6E1C31D0AGV20000 | ARM® Cortex®-M0+ FM0+ S6E1C3 Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | S6E1C31D0AGV20000.pdf | |
| S9S12G128F0CLFR | 12V1 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | S9S12G128F0CLFR.pdf | |
| SCAN921023SLC | 660Mbps Serializer 10 Input 1 Output 49-BGA (7x7) | SCAN921023SLC.pdf | |
| TSV992AIDT | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | TSV992AIDT.pdf | |
| TS321IDBVTG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | TS321IDBVTG4.pdf | |
| LTC1143LCS | Buck, Buck-Boost Regulator Positive Output Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | LTC1143LCS.pdf | |
| LD59015C18R | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA SOT-23-5 | LD59015C18R.pdf | |
| MIC5330-KDYML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.6V, 1.85V 300mA 8-MLF® (2x2) | MIC5330-KDYML-TR.pdf |