| Manufacturer Part Number: | FDD6530A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 11510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 20V 21A D-PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDD6530A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDD6530A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 21A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 32 mOhm @ 8A, 4.5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.2V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 9nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 710pF @ 10V | |
| Power - Max | 1.6W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | TO-252 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDD6530A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDD6530A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDD6530A is new and unused, you can buy FDD6530A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDD6530A.
| 2SC5846G0L | TRANS NPN 50V 0.1A SSSMINI3P | 2SC5846G0L.pdf | |
| BCR166E6327HTSA1 | TRANS PREBIAS PNP 0.2W SOT23-3 | BCR166E6327HTSA1.pdf | |
| 8N3Q001LG-0066CDI | Clock Oscillator IC 122.88MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0066CDI.pdf | |
| MB9BF412NPQC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B410R Microcontroller IC 32-Bit 144MHz 160KB (160K x 8) FLASH 100-PQFP (14x20) | MB9BF412NPQC-G-JNE2.pdf | |
| MCF5373LCVM240 | Coldfire V3 MCF537x Microcontroller IC 32-Bit 240MHz ROMless 196-MAPBGA (15x15) | MCF5373LCVM240.pdf | |
| ZGP323HSP2808C | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) OTP | ZGP323HSP2808C.pdf | |
| ISL32174EIBZ-T | 4/0 Driver RS422, RS485 16-SOIC | ISL32174EIBZ-T.pdf | |
| DS3112N+ | Telecom IC 256-PBGA (27x27) | DS3112N+.pdf | |
| NCX2200GF3,132 | Comparator General Purpose Rail-to-Rail 6-XSON, SOT891 (1x1) | NCX2200GF3,132.pdf | |
| 74V1G126CTR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SOT-323-5 | 74V1G126CTR.pdf | |
| UC2871DWG4 | IC FLUORESCENT LAMP DRIVR 18SOIC | UC2871DWG4.pdf | |
| ZRC400A03STZ | Shunt Voltage Reference IC ±3% 5mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | ZRC400A03STZ.pdf | |
| LP2985-33DBVRE4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA SOT-23-5 | LP2985-33DBVRE4.pdf | |
| S-1206B49-I6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.9V 250mA SNT-6A (H) | S-1206B49-I6T2U.pdf | |
| REG101NA-2.8/3KG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 100mA SOT-23-5 | REG101NA-2.8/3KG4.pdf |