| Manufacturer Part Number: | FDD6760A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET NCH 25V 27A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDD6760A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDD6760A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 27A (Ta), 50A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.2 mOhm @ 27A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 62nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3170pF @ 13V | |
| Power - Max | 3.7W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | D-Pak | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDD6760A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDD6760A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDD6760A is new and unused, you can buy FDD6760A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDD6760A.
| C350N | SCR 800V 180A Standard Recovery Chassis Mount Press-Pak (Pow-R-Disc) | C350N.pdf | |
| MKI50-06A7T | IGBT Module NPT Full Bridge Inverter 600V 72A 225W Chassis Mount E2 | MKI50-06A7T.pdf | |
| RJH60F5DPQ-A0#T0 | IGBT Trench 600V 80A 260.4W Through Hole TO-247A | RJH60F5DPQ-A0#T0.pdf | |
| ADC104S101CIMMX | 10 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 10-VSSOP | ADC104S101CIMMX.pdf | |
| A1280A-CQ172C | IC FPGA 140 I/O 172CQFP | A1280A-CQ172C.pdf | |
| MB9BF518TPMC-GE1 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B510T Microcontroller IC 32-Bit 144MHz 1MB (1M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | MB9BF518TPMC-GE1.pdf | |
| MC33797BPEW | Interface 32-SOIC | MC33797BPEW.pdf | |
| IS61NLP6432A-200TQLI | IC SRAM 2MBIT 200MHZ 100TQFP | IS61NLP6432A-200TQLI.pdf | |
| AT27LV512A-90TU | IC OTP 512KBIT 90NS 28TSOP | AT27LV512A-90TU.pdf | |
| IDT71V3558S133PFI | IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP | IDT71V3558S133PFI.pdf | |
| IDT71V67603S150PF | IC SRAM 9MBIT 150MHZ 100TQFP | IDT71V67603S150PF.pdf | |
| LM3503SQ-16 | LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 400mA (Switch) 16-WQFN (4x4) | LM3503SQ-16.pdf | |
| XC6121D433MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121D433MR-G.pdf | |
| MAX6865UK32D6L+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK32D6L+T.pdf | |
| ISL6545CRZ-TS2694 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-DFN (3x3) | ISL6545CRZ-TS2694.pdf |