| Manufacturer Part Number: | FDD6780A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 25V 16.4A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDD6780A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDD6780A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 16.4A (Ta), 30A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 8.6 mOhm @ 16.4A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 24nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1235pF @ 13V | |
| Power - Max | 3.7W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | D-Pak | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDD6780A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDD6780A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDD6780A is new and unused, you can buy FDD6780A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDD6780A.
| GBJ2510-G-04 | RECTIFIER BRIDGE 25A 1000V GBJ | GBJ2510-G-04.pdf | |
| 1N5264B-TR | Zener Diode 60V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5264B-TR.pdf | |
| AO4801AL | MOSFET 2P-CH 30V 5A 8SOIC | AO4801AL.pdf | |
| PCM1720E | DAC, Audio 24 bit 96k I²S 20-SSOP | PCM1720E.pdf | |
| MSP430G2302IPW1EP | MSP430 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 4KB (4K x 8) FLASH 14-TSSOP | MSP430G2302IPW1EP.pdf | |
| ADV7391BCPZ-REEL | Video Encoder IC Set-Top Boxes, Video Players, Displays 32-LFCSP-VQ (5x5) | ADV7391BCPZ-REEL.pdf | |
| MAX4258EUA+ | IC AMP VIDEO MUX 2CH 8-UMAX | MAX4258EUA+.pdf | |
| AT25010AN-10SU-2.7 | IC EEPROM 1KBIT 20MHZ 8SOIC | AT25010AN-10SU-2.7.pdf | |
| JANTXV1N5291-1 | Current Regulator Regulator 560µA DO-7 | JANTXV1N5291-1.pdf | |
| MAX5925CEUB+ | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 10-uMAX | MAX5925CEUB+.pdf | |
| LT1086CT-12#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 1.5A TO-220-3 | LT1086CT-12#PBF.pdf | |
| S-1333A35-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 300mA HSNT-4-B | S-1333A35-A4T2U3.pdf | |
| MIC2210-SSYML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V 150mA, 300mA 10-MLF® (3x3) | MIC2210-SSYML-TR.pdf |