| Manufacturer Part Number: | FDD8424H_F085A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N/P-CH 40V 9A/6.5A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDD8424H_F085A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDD8424H_F085A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Driving Automotive Technology | |
| Featured Product | One-Stop Automotive Shop | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | N and P-Channel | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9A, 6.5A | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 24 mOhm @ 9A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 20nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1000pF @ 20V | |
| Power - Max | 1.3W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD | |
| Supplier Device Package | TO-252-5 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDD8424H_F085A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDD8424H_F085A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDD8424H_F085A is new and unused, you can buy FDD8424H_F085A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDD8424H_F085A.
| MBRP20030CTL | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 100A Chassis Mount Powertap II | MBRP20030CTL.pdf | |
| BZX79C56_T50A | Zener Diode 56V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | BZX79C56_T50A.pdf | |
| C180DX500 | SCR 400V 300A Standard Recovery Chassis, Stud Mount | C180DX500.pdf | |
| X9259US24T1 | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 24-SOIC | X9259US24T1.pdf | |
| LCMXO3LF-4300E-5UWG81ITR1K | IC FPGA 63 I/O 81WCLSP | LCMXO3LF-4300E-5UWG81ITR1K.pdf | |
| XC4VFX20-10FFG672I | IC FPGA 320 I/O 672FCBGA | XC4VFX20-10FFG672I.pdf | |
| 5SGXEA7N3F40C4 | IC FPGA 600 I/O 1517FBGA | 5SGXEA7N3F40C4.pdf | |
| PIC32MZ1024EFM124-I/TL | MIPS32® M-Class PIC® 32MZ Microcontroller IC 32-Bit 200MHz 1MB (1M x 8) FLASH 124-VTLA (9x9) | PIC32MZ1024EFM124-I/TL.pdf | |
| XE164GM72F80LAAFXUMA1 | C166SV2 XE16x Microcontroller IC 16-Bit 80MHz 576KB (576K x 8) FLASH PG-LQFP-100-8 | XE164GM72F80LAAFXUMA1.pdf | |
| SY88773VKI | Limiting Postamplifier IC Optical Networks 10-MSOP | SY88773VKI.pdf | |
| L6374FP013TR | IC LINE DRIVER IND QUAD 20SOIC | L6374FP013TR.pdf | |
| UCC2583QTR | Power Supply Controller Secondary-Side Controller 20-PLCC (9x9) | UCC2583QTR.pdf | |
| S-875041BUP-ABCT2G | - Converter, Constant Voltage Power Supply Voltage Regulator IC 1 Output SOT-89-5 | S-875041BUP-ABCT2G.pdf |