| Manufacturer Part Number: | FDFS2P106A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 11149 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET P-CH 60V 3A 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDFS2P106A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDFS2P106A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| Online Catalog | P-Channel Diode FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Diode (Isolated) | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 3A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 110 mOhm @ 3A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 21nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 714pF @ 30V | |
| Power - Max | 900mW | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SOIC | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDFS2P106A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDFS2P106A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDFS2P106A is new and unused, you can buy FDFS2P106A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDFS2P106A.
| 1N5279BDO35TR | Zener Diode 180V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5279BDO35TR.pdf | |
| EFD18F | SCR Module 1200V 50A (DC) 3-Phase Controller - All SCRs Chassis Mount Module | EFD18F.pdf | |
| NTR4502PT3 | MOSFET P-CH 30V 1.13A SOT-23 | NTR4502PT3.pdf | |
| EX64-PTQ64I | IC FPGA 41 I/O 64TQFP | EX64-PTQ64I.pdf | |
| EFM32WG230F256-QFN64 | ARM® Cortex®-M4F Wonder Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | EFM32WG230F256-QFN64.pdf | |
| C8051F566-IQR | 8051 C8051F56x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | C8051F566-IQR.pdf | |
| SN65HVD1782D | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN65HVD1782D.pdf | |
| MAX3241EWI+ | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC W | MAX3241EWI+.pdf | |
| ISD4003-04MSI | Voice Record/Playback IC Multiple Message 4 Min SPI 28-SOIC | ISD4003-04MSI.pdf | |
| LTC6240HVCS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LTC6240HVCS8#TRPBF.pdf | |
| SN74ABT5400ADWE4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 11 Bit per Element Push-Pull Output 28-SOIC | SN74ABT5400ADWE4.pdf | |
| 74VHC393N | IC COUNTER BIN DUAL 4BIT 14DIP | 74VHC393N.pdf | |
| XC6123C618MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123C618MR-G.pdf | |
| MIC2126YML-TR | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-QFN (3x3) | MIC2126YML-TR.pdf |