| Manufacturer Part Number: | FDMF6705V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | PMIC - Full, Half-Bridge Drivers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MODULE DRMOS 40A 1000KHZ 40PQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDMF6705V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDMF6705V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer 6/8 Inch Addition 16/Jun/2014 FDMF/ZSPM 20/Jul/2016 | |
| Online Catalog | Full, Half-Bridge Drivers | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Full, Half-Bridge Drivers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | XS™ DrMOS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Output Configuration | Half Bridge | |
| Applications | Synchronous Buck Converters | |
| Interface | PWM | |
| Load Type | Inductive | |
| Technology | DrMOS | |
| Rds On (Typ) | 1 Ohm LS, 1 Ohm HS | |
| Current - Output / Channel | 40A | |
| Current - Peak Output | - | |
| Voltage - Supply | 8 V ~ 15 V | |
| Voltage - Load | 3 V ~ 15 V | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Features | Bootstrap Circuit, Status Flag | |
| Fault Protection | Over Temperature, Shoot-Through, UVLO | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 40-PowerTFQFN | |
| Supplier Device Package | 40-PQFN (6x6) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDMF6705V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDMF6705V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDMF6705V is new and unused, you can buy FDMF6705V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDMF6705V.
| SS33HE3_A/H | DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO214AB | SS33HE3_A/H.pdf | |
| VS-HFA08SD60SPBF | Diode Standard 600V 8A (DC) Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | VS-HFA08SD60SPBF.pdf | |
| PD55003S | RF Mosfet LDMOS 12.5V 50mA 500MHz 17dB 3W 10-PowerSO | PD55003S.pdf | |
| IXTC180N085T | MOSFET N-CH 85V 110A ISOPLUS220 | IXTC180N085T.pdf | |
| IPD10N03LA G | MOSFET N-CH 25V 30A DPAK | IPD10N03LA G.pdf | |
| CY24713KSXC | IC CLOCK GEN SET-TOP 8-SOIC | CY24713KSXC.pdf | |
| TLC1551IDWR | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | TLC1551IDWR.pdf | |
| AD7706BRUZ-REEL7 | 16 Bit Analog to Digital Converter 3 Input 1 Sigma-Delta 16-TSSOP | AD7706BRUZ-REEL7.pdf | |
| AD5162BRM2.5-RL7 | Digital Potentiometer 2.5k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 10-MSOP | AD5162BRM2.5-RL7.pdf | |
| LFSC3GA25E-6FN900I | IC FPGA 378 I/O 900FBGA | LFSC3GA25E-6FN900I.pdf | |
| MB90922NCSPMC-GS-169E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90920 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 120-LQFP (16x16) | MB90922NCSPMC-GS-169E1.pdf | |
| PIC32MX695F512L-80V/BG | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 121-TFBGA (10x10) | PIC32MX695F512L-80V/BG.pdf | |
| XRT83L34IVTR | Telecom IC 128-TQFP (14x20) | XRT83L34IVTR.pdf | |
| NC7SZ175P6X_F40 | IC D-TYPE POS TRG SNGL SC70-6 | NC7SZ175P6X_F40.pdf | |
| 74AHCT1G00DBVRG4 | NAND Gate IC 1 Channel SOT-23-5 | 74AHCT1G00DBVRG4.pdf |