| Manufacturer Part Number: | FDP045N10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 100V 120A TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDP045N10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDP045N10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 120A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.5 mOhm @ 100A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 74nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 5270pF @ 50V | |
| Power - Max | 263W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220-3 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDP045N10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDP045N10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDP045N10A is new and unused, you can buy FDP045N10A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDP045N10A.
| VS-ETX1506STRL-M3 | Diode Standard 600V 15A Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | VS-ETX1506STRL-M3.pdf | |
| 1N5250BTR | Zener Diode 20V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5250BTR.pdf | |
| Q8008RH4TP | TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO220 | Q8008RH4TP.pdf | |
| 5P49EE605NLGI | IC CLOCK GENERATOR 28QFN | 5P49EE605NLGI.pdf | |
| 8N4DV85BC-0086CDI8 | VCXO IC 350MHz, 350MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0086CDI8.pdf | |
| AD9051BRSZ | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SSOP | AD9051BRSZ.pdf | |
| AD7940BRM | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-MSOP | AD7940BRM.pdf | |
| AD7398BRZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-SOIC | AD7398BRZ.pdf | |
| 5M2210ZF324C5N | IC CPLD 1700MC 7NS 324FBGA | 5M2210ZF324C5N.pdf | |
| LFECP20E-5FN484C | IC FPGA 360 I/O 484FBGA | LFECP20E-5FN484C.pdf | |
| DG419DY | 1 Circuit IC Switch 2:1 35 Ohm 8-SOIC | DG419DY.pdf | |
| TPS2514ADBVT | USB Dedicated Charging Port (DCP), Power Switch PMIC SOT-23-6 | TPS2514ADBVT.pdf | |
| TPS3825-33DBVT | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | TPS3825-33DBVT.pdf | |
| MIC59300-1.2WU-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 3A TO-263-5 | MIC59300-1.2WU-TR.pdf |