| Manufacturer Part Number: | FDPF045N10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 10227 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 100V 67A TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDPF045N10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDPF045N10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer 6/8 Inch Addition 16/Jun/2014 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 67A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.5 mOhm @ 67A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 74nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 5270pF @ 50V | |
| Power - Max | 43W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-220-3 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDPF045N10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDPF045N10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDPF045N10A is new and unused, you can buy FDPF045N10A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDPF045N10A.
| VS-GBPC2504A | RECT BRIDGE 1-PH 400V 25A GBPC-A | VS-GBPC2504A.pdf | |
| VUO34-12NO1 | RECT BRIDGE 3PH 36A 1200V V1-A | VUO34-12NO1.pdf | |
| SMBT3946DW1T1G | TRANS NPN/PNP 40V 0.2A SC88 | SMBT3946DW1T1G.pdf | |
| NTMFS4C09NT1G-001 | MOSFET N-CH 30V 9A SO8FL | NTMFS4C09NT1G-001.pdf | |
| 8N3Q001KG-0083CDI | Clock Oscillator IC 160MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0083CDI.pdf | |
| AD669AR-REEL | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SOIC W | AD669AR-REEL.pdf | |
| ATMEGA3290V-8AUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (16K x 16) FLASH 100-TQFP (14x14) | ATMEGA3290V-8AUR.pdf | |
| PIC16F1936-E/SP | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SPDIP | PIC16F1936-E/SP.pdf | |
| Z86E0408PSC1866 | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1KB (1K x 8) OTP | Z86E0408PSC1866.pdf | |
| OPA1604AID | Audio Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | OPA1604AID.pdf | |
| NL17SG86DFT2G | XOR (Exclusive OR) IC 1 Channel SC-88A (SC-70-5 / SOT-353) | NL17SG86DFT2G.pdf | |
| CD74HC354EE4 | Multiplexer 1 x 8:1 20-PDIP | CD74HC354EE4.pdf | |
| ZXCT1032N8TA | Current Monitor Regulator High-Side 8-SOP | ZXCT1032N8TA.pdf | |
| VNQ600AP-E | IC DVR QUAD HIGH SIDE 28SOIC | VNQ600AP-E.pdf | |
| LTC1727EMS8-5#PBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel 8-MSOP | LTC1727EMS8-5#PBF.pdf |