| Manufacturer Part Number: | FDPF770N15A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 10363 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 150V 10A TO-220F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDPF770N15A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDPF770N15A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer 6/8 Inch Addition 16/Jun/2014 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 10A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 77 mOhm @ 10A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 11.2nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 765pF @ 75V | |
| Power - Max | 21W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-220F-3 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDPF770N15A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDPF770N15A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDPF770N15A is new and unused, you can buy FDPF770N15A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDPF770N15A.
| DF01M | RECT BRIDGE GPP 100V 1A DF-M | DF01M.pdf | |
| FYPF2006DNTU | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 20A Through Hole TO-220-3 Full Pack | FYPF2006DNTU.pdf | |
| RS1KFP | DIODE FAST 800V 1.2A SOD-123HE | RS1KFP.pdf | |
| 1N4468US | Zener Diode 13V 1.5W ±5% Surface Mount D-5A | 1N4468US.pdf | |
| 1N5350B/TR12 | Zener Diode 13V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5350B/TR12.pdf | |
| IRGPC40UD2 | IGBT 600V 40A 160W Through Hole TO-247AC | IRGPC40UD2.pdf | |
| PCK942PBD,128 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 250MHz 32-LQFP | PCK942PBD,128.pdf | |
| AD9644BCPZRL7-80 | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 48-LFCSP-VQ (7x7) | AD9644BCPZRL7-80.pdf | |
| 5SGSMD4H2F35C1N | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGSMD4H2F35C1N.pdf | |
| TNETE2201BPJD | 1/1 Transceiver Half Gigabit Ethernet 64-HTQFP (10x10) | TNETE2201BPJD.pdf | |
| MAX6674ISA+ | IC THERMOCOUP TO DGTL 8-SOIC | MAX6674ISA+.pdf | |
| TLV271CDBVRG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | TLV271CDBVRG4.pdf | |
| MC100EL59DWG | Multiplexer 3 x 2:1 20-SOIC | MC100EL59DWG.pdf | |
| SN74CBTLV3857DW | Bus Switch 10 x 1:1 24-SOIC | SN74CBTLV3857DW.pdf | |
| 70V3579S6BC8 | IC SRAM 1.125MBIT 6NS 256CABGA | 70V3579S6BC8.pdf |