| Manufacturer Part Number: | FDS5690_NBBM009A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 60V 7A 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDS5690_NBBM009A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDS5690_NBBM009A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Discontinued | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 7A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 28 mOhm @ 7A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 32nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1107pF @ 30V | |
| Power - Max | 1W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDS5690_NBBM009A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDS5690_NBBM009A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDS5690_NBBM009A is new and unused, you can buy FDS5690_NBBM009A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDS5690_NBBM009A.
| DDZ14S-7 | Zener Diode 14V 200mW ±3% Surface Mount SOD-323 | DDZ14S-7.pdf | |
| PIMT1,115 | TRANS 2PNP 40V 0.1A 6TSOP | PIMT1,115.pdf | |
| STX616 | TRANS NPN 500V 1.5A TO-92 | STX616.pdf | |
| FDP8876 | MOSFET N-CH 30V 70A TO-220 | FDP8876.pdf | |
| ADSP-TS203SBBPZ050 | IC DSP FLOAT/FIXED 500MHZ 576BGA | ADSP-TS203SBBPZ050.pdf | |
| MSP430F417TDE2 | MSP430 MSP430x4xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 32KB (32K x 8 + 256B) FLASH Die | MSP430F417TDE2.pdf | |
| P80C652EBA/04,512 | 8051 80C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz ROMless 44-PLCC (16.59x16.59) | P80C652EBA/04,512.pdf | |
| TLV274CPWRG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TLV274CPWRG4.pdf | |
| 93C46C-I/SN | IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8SOIC | 93C46C-I/SN.pdf | |
| XC6119C39A7R-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USPN (0.90x1.2) | XC6119C39A7R-G.pdf | |
| CAT853LTBI-T3 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23 | CAT853LTBI-T3.pdf | |
| CAP008DG | Capacitor Discharge IC Converter, ACDC 8-SO | CAP008DG.pdf |