| Manufacturer Part Number: | FDS6570A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 11510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 20V 15A 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDS6570A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDS6570A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate, 2.5V Drive | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 15A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7.5 mOhm @ 15A, 4.5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 66nC @ 5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 4700pF @ 10V | |
| Power - Max | 1W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDS6570A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDS6570A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDS6570A is new and unused, you can buy FDS6570A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDS6570A.
| 1N4730CP/TR8 | Zener Diode 3.9V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4730CP/TR8.pdf | |
| STL128DNFP | TRANS NPN 400V 4A TO-220FP | STL128DNFP.pdf | |
| XCV300E-6BG432I | IC FPGA 316 I/O 432MBGA | XCV300E-6BG432I.pdf | |
| LFECP20E-5F672C | IC FPGA 400 I/O 672FBGA | LFECP20E-5F672C.pdf | |
| PIC24EP512GP202-E/MM | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 512KB (170K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | PIC24EP512GP202-E/MM.pdf | |
| MC9S12E64CFUER | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | MC9S12E64CFUER.pdf | |
| TPA2100P1YZHR | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 16-DSBGA (2x2) | TPA2100P1YZHR.pdf | |
| 74ACT240SJ | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOP | 74ACT240SJ.pdf | |
| AT29C256-70TI | IC FLASH 256KBIT 70NS 28TSOP | AT29C256-70TI.pdf | |
| S-8244AAGFN-CEGT2G | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion 8-MSOP | S-8244AAGFN-CEGT2G.pdf | |
| ILD4120E6327XUMA1 | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) Analog, PWM Dimming 1.2A 8-DSO | ILD4120E6327XUMA1.pdf | |
| XC6124A438MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124A438MR-G.pdf | |
| XC6124C547MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124C547MR-G.pdf | |
| X40237S16I-B | Supervisor Open Drain, Open Drain 3 Channel 16-SOIC | X40237S16I-B.pdf | |
| TLV71715PDQNT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 150mA 4-X2SON (1x1) | TLV71715PDQNT.pdf |