| Manufacturer Part Number: | FDS6890A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Available Quantity: | 11510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET 2N-CH 20V 7.5A 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDS6890A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDS6890A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 7.5A | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 18 mOhm @ 7.5A, 4.5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 32nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 2130pF @ 10V | |
| Power - Max | 900mW | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDS6890A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDS6890A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDS6890A is new and unused, you can buy FDS6890A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDS6890A.
| A399N | DIODE FAST 400A 800V DO-200AA | A399N.pdf | |
| CZRFR18VB-HF | Zener Diode 18V 200mW ±2% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRFR18VB-HF.pdf | |
| BC856BT,115 | TRANS PNP 65V 0.1A SC-75 | BC856BT,115.pdf | |
| SIE832DF-T1-GE3 | MOSFET N-CH 40V 50A 10-POLARPAK | SIE832DF-T1-GE3.pdf | |
| 8N3SV76EC-0150CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0150CDI.pdf | |
| 8N4SV76FC-0181CDI | VCXO IC 66MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0181CDI.pdf | |
| LTC1595BCN8 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 8-PDIP | LTC1595BCN8.pdf | |
| KMPC8347EZQAGDB | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 620-PBGA (29x29) | KMPC8347EZQAGDB.pdf | |
| NL17SG34P5T5G | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SOT-953 | NL17SG34P5T5G.pdf | |
| 74AUP2T1326GF,132 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 10-XSONU (1.7x1) | 74AUP2T1326GF,132.pdf | |
| 74ACTQ374QSCX | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QSOP | 74ACTQ374QSCX.pdf | |
| MAX893LESA+T | IC SW P-CH HS 8-SOIC | MAX893LESA+T.pdf | |
| XC6123D725MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123D725MR-G.pdf | |
| RT8071CGQW | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 3A 10-WFDFN Exposed Pad | RT8071CGQW.pdf | |
| LT1110CN8-5#PBF | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 1.5A (Switch) 8-DIP (0.300", 7.62mm) | LT1110CN8-5#PBF.pdf |