| Manufacturer Part Number: | FDS7760A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 30V 15A 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDS7760A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDS7760A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 03/Dec/2009 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 15A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5.5 mOhm @ 15A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 55nC @ 5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3514pF @ 15V | |
| Power - Max | 1W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDS7760A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDS7760A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDS7760A is new and unused, you can buy FDS7760A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDS7760A.
| TZMC43-GS18 | Zener Diode 43V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC43-GS18.pdf | |
| L2004F31 | TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202 | L2004F31.pdf | |
| HN4K03JUTE85LF | MOSFET N-CH 20V 0.1A USV | HN4K03JUTE85LF.pdf | |
| IXFX30N100Q2 | MOSFET N-CH 1000V 30A PLUS247 | IXFX30N100Q2.pdf | |
| 8N4QV01KG-0114CDI8 | VCXO IC 300MHz, 350MHz, 400MHz, 533MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0114CDI8.pdf | |
| M1A3P400-FG144 | IC FPGA 97 I/O 144FBGA | M1A3P400-FG144.pdf | |
| PIC18LF46J53-I/PT | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18LF46J53-I/PT.pdf | |
| DG408EUE+ | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 16-TSSOP | DG408EUE+.pdf | |
| AD9883AKSTZ-RL110 | Displays, Monitors, TV Interface 80-LQFP (14x14) | AD9883AKSTZ-RL110.pdf | |
| LE25S40FDW00-AH | IC FLASH MEM 4MBIT SERIAL 8SOIC | LE25S40FDW00-AH.pdf | |
| W25Q32FVZPIQ | SPIFLASH 32M-BIT 4KB UNIFORM SEC | W25Q32FVZPIQ.pdf | |
| IDT71V3558S200BQ8 | IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 165CABGA | IDT71V3558S200BQ8.pdf | |
| LM2722MX/NOPB | IC MOSFET DRIVER HI SPD 8-SOIC | LM2722MX/NOPB.pdf | |
| X4283S8-2.7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SO | X4283S8-2.7.pdf |