| Manufacturer Part Number: | FDS9953A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET 2P-CH 30V 2.9A 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDS9953A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDS9953A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| Online Catalog | P-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | 2 P-Channel (Dual) | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 2.9A | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 130 mOhm @ 1A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 3.5nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 185pF @ 15V | |
| Power - Max | 900mW | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDS9953A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDS9953A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDS9953A is new and unused, you can buy FDS9953A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDS9953A.
| FFA30U60DNTU | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 30A Through Hole, Radial TO-3P-3, SC-65-3 | FFA30U60DNTU.pdf | |
| 1N3001RB | Zener Diode 68V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA | 1N3001RB.pdf | |
| VS-ST110S12P1V | SCR 1200V 175A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AC (TO-94) | VS-ST110S12P1V.pdf | |
| 8N4SV75KC-0157CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0157CDI8.pdf | |
| PIC32MX695F512H-80I/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX695F512H-80I/PT.pdf | |
| R5F2L367MNFP#30 | R8C R8C/Lx/36M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F2L367MNFP#30.pdf | |
| P2041NXE7PNC | PowerPC e500mc Microprocessor IC QorIQ P2 4 Core, 32-Bit 1.5GHz 780-FCPBGA (23x23) | P2041NXE7PNC.pdf | |
| DS92LV1023EMQX/NOPB | 660Mbps Serializer 10 Input 1 Output 28-SSOP | DS92LV1023EMQX/NOPB.pdf | |
| SI21682-B40-GM | IC DEMODULATOR DUAL DVB-T2/T/C 6 | SI21682-B40-GM.pdf | |
| MC10EP16TDTR2G | IC RCVR/DRVR 5V DIFF ECL 8-TSSOP | MC10EP16TDTR2G.pdf | |
| MT46H64M32LFBQ-48 IT:C | IC LPDDR SDRAM 2GBIT 90VFBGA | MT46H64M32LFBQ-48 IT:C.pdf | |
| TOP253GN-TL | Converter Offline Flyback Topology 66kHz SMD-8C | TOP253GN-TL.pdf | |
| S-8338ACHA-T8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8338ACHA-T8T1G.pdf | |
| LP2985ITPX-2.9/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.9V 150mA 5-DSBGA | LP2985ITPX-2.9/NOPB.pdf | |
| LT3668HMSE#TRPBF | Linear And Switching Voltage Regulator IC 3 Output Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (2) 250kHz ~ 2.2MHz 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LT3668HMSE#TRPBF.pdf |