| Manufacturer Part Number: | FKP250A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 250V 50A TO-3PF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FKP250A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FKP250A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 250V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 50A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 43 mOhm @ 25A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3800pF @ 25V | |
| Power - Max | 85W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-3P-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-3P | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FKP250A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FKP250A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of FKP250A is new and unused, you can buy FKP250A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FKP250A.
| SMAZ9V1-13-F | Zener Diode 9.1V 1W ±5% Surface Mount SMA | SMAZ9V1-13-F.pdf | |
| 1N5362BRL | Zener Diode 28V 5W ±5% Through Hole Axial | 1N5362BRL.pdf | |
| FDMS3572 | MOSFET N-CH 80V 8.8A POWER56 | FDMS3572.pdf | |
| CY22381SXI-146T | IC CLOCK GENERATOR | CY22381SXI-146T.pdf | |
| 8N3DV85KC-0178CDI | VCXO IC 800MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0178CDI.pdf | |
| 8N4QV01FG-0085CDI8 | VCXO IC 160MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0085CDI8.pdf | |
| ISL22449WFV14Z | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 128 Taps SPI Interface 14-TSSOP | ISL22449WFV14Z.pdf | |
| R5F10Y47DSP#50 | RL78 RL78/G10 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 16-SSOP | R5F10Y47DSP#50.pdf | |
| Z8L38210ASC | Z380C Microprocessor IC SCC 1 Core, 32-Bit 10MHz 144-VQFP (20x20) | Z8L38210ASC.pdf | |
| MC68HC000CRC10 | EC000 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 10MHz 68-PGA (27x27) | MC68HC000CRC10.pdf | |
| MC34978AEKR2 | Multiple Switch Detection Interface 32-SOIC Exposed Pad | MC34978AEKR2.pdf | |
| SN74ALS151DR | Multiplexer 1 x 8:1 16-SOIC | SN74ALS151DR.pdf | |
| IS64WV3216BLL-15CTLA3-TR | IC SRAM 512KB 15NS 44TSOP | IS64WV3216BLL-15CTLA3-TR.pdf | |
| FT7511L6X | Supervisor Open Drain or Open Collector 6-MicroPak | FT7511L6X.pdf | |
| TL4050A50IDCKT | Shunt Voltage Reference IC ±0.1% 15mA 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 | TL4050A50IDCKT.pdf |