| Manufacturer Part Number: | FLZ2V2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 2.2V 500mW ±4% Surface Mount SOD-80 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FLZ2V2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FLZ2V2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 2.2V | |
| Tolerance | ±4% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 35 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 55µA @ 700mV | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 | |
| Supplier Device Package | SOD-80 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FLZ2V2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FLZ2V2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FLZ2V2A is new and unused, you can buy FLZ2V2A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FLZ2V2A.
| MCP4162-104E/P | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 257 Taps SPI Interface 8-PDIP | MCP4162-104E/P.pdf | |
| PIC16F874A-I/PT | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC16F874A-I/PT.pdf | |
| ZLP32300P2804G | Z8 Crimzon™ ZLP Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) OTP 28-DIP | ZLP32300P2804G.pdf | |
| MAX4743EUA+ | 2 Circuit IC Switch 1:1 800 mOhm 8-uMAX | MAX4743EUA+.pdf | |
| CYG2020 | Telecom IC Data Access Arrangement (DAA) 18-DIP | CYG2020.pdf | |
| TDA75613LV | Amplifier IC 4-Channel (Quad) Class AB 27-Flexiwatt (Vertical) | TDA75613LV.pdf | |
| LT1803CS5#TRMPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail TSOT-23-5 | LT1803CS5#TRMPBF.pdf | |
| LM239NE4 | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 14-PDIP | LM239NE4.pdf | |
| 74LVC1G27GN,132 | NOR Gate IC 1 Channel 6-XSON, SOT1115 (0.9x1) | 74LVC1G27GN,132.pdf | |
| BQ76925RGER | Battery Multi-Function Controller IC Lithium-Ion/Polymer 24-VQFN (4x4) | BQ76925RGER.pdf | |
| LTC4252BCMS8-2#TRPBF | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 8-MSOP | LTC4252BCMS8-2#TRPBF.pdf | |
| TPS2057AD | IC TRIPLE PWR DIST SW 16-SOIC | TPS2057AD.pdf | |
| MAX819MCSA+ | Supervisor 1 Channel 8-SOIC | MAX819MCSA+.pdf | |
| XC6123C235MG-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123C235MG-G.pdf | |
| XC6108N12CGR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108N12CGR-G.pdf |