| Manufacturer Part Number: | FLZ2V4A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 2.4V 500mW ±4% Surface Mount SOD-80 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FLZ2V4A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FLZ2V4A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 2.4V | |
| Tolerance | ±4% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 35 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 84µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 | |
| Supplier Device Package | SOD-80 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FLZ2V4A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FLZ2V4A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FLZ2V4A is new and unused, you can buy FLZ2V4A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FLZ2V4A.
| 1N3611GP-M3/73 | DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL | 1N3611GP-M3/73.pdf | |
| DTC023JEBTL | TRANS PREBIAS NPN 50V EMT3F | DTC023JEBTL.pdf | |
| IXFR90N20Q | MOSFET N-CH 200V ISOPLUS247 | IXFR90N20Q.pdf | |
| IXFV18N90PS | MOSFET N-CH 900V 18A PLUS220SMD | IXFV18N90PS.pdf | |
| 844201BG-45LFT | IC CLK GENERATOR 25MHZ 8TSSOP | 844201BG-45LFT.pdf | |
| SI5351B-A-GU | IC CLK GENERATOR 200MHZ 24QSOP | SI5351B-A-GU.pdf | |
| 8N3QV01FG-1115CDI | VCXO IC 175MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1115CDI.pdf | |
| LTC2657BIFE-L16#PBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 8 20-TSSOP-EP | LTC2657BIFE-L16#PBF.pdf | |
| MAX5207AEUB+ | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 10-uMAX | MAX5207AEUB+.pdf | |
| DAC8420FS-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-SOIC | DAC8420FS-REEL.pdf | |
| XE216-512-FB236-C20 | XCore XE Microcontroller IC 32-Bit 16-Core 2000MIPS ROMless 236-FBGA (10x10) | XE216-512-FB236-C20.pdf | |
| UPD78F0532AGC-GAL-AX | 78K/0 78K0/Kx2 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH | UPD78F0532AGC-GAL-AX.pdf | |
| C8051F122-GQR | 8051 C8051F12x Microcontroller IC 8-Bit 100MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | C8051F122-GQR.pdf | |
| 74LVC3G34DC-Q100H | Buffer, Non-Inverting 3 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 8-VSSOP, US8 | 74LVC3G34DC-Q100H.pdf | |
| 72235LB15PFGI | IC FIFO 2048X18 SYNC 15NS 64TQFP | 72235LB15PFGI.pdf |