| Manufacturer Part Number: | FLZ3V6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.6V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FLZ3V6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FLZ3V6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.6V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 48 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.8µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 | |
| Supplier Device Package | SOD-80 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FLZ3V6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FLZ3V6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FLZ3V6A is new and unused, you can buy FLZ3V6A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FLZ3V6A.
| RM 4Y | DIODE GEN PURP 100V 3A AXIAL | RM 4Y.pdf | |
| S2004DS2TP | SCR 200V 4A Sensitive Gate Surface Mount TO-252, (D-Pak) | S2004DS2TP.pdf | |
| VS-P405KW | SCR Module 1200V 40A (DC) Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) Chassis Mount 8-PACE-PAK | VS-P405KW.pdf | |
| IRF6217TRPBF | MOSFET P-CH 150V 0.7A 8-SOIC | IRF6217TRPBF.pdf | |
| SI5341C-B-GMR | IC CLK BUFFER PLL 64QFN | SI5341C-B-GMR.pdf | |
| 8N4SV75AC-0081CDI | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0081CDI.pdf | |
| EPF10K200SBC356-1X | IC FPGA 274 I/O 356BGA | EPF10K200SBC356-1X.pdf | |
| STM32F207VET6 | ARM® Cortex®-M3 STM32 F2 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32F207VET6.pdf | |
| DSPIC33EP32MC204-E/ML | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 32KB (10.7K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC33EP32MC204-E/ML.pdf | |
| DSPIC33FJ32GP104T-I/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 32KB (11K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10) | DSPIC33FJ32GP104T-I/PT.pdf | |
| MB90548GSPMC3-GS-548E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90548GSPMC3-GS-548E1.pdf | |
| GD75323DWG4 | 3/5 Transceiver Full RS232 20-SOIC | GD75323DWG4.pdf | |
| LTC4313IMS8-2#TRPBF | Buffer, Accelerator 1 Channel 400kHz 8-MSOP | LTC4313IMS8-2#TRPBF.pdf | |
| TLC2252AQDRG4Q1 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLC2252AQDRG4Q1.pdf | |
| OPA381AIDRBT | Transimpedance Amplifier 1 Circuit 8-SON Exposed Pad (3x3) | OPA381AIDRBT.pdf |