| Manufacturer Part Number: | FLZ4V7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.6V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FLZ4V7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FLZ4V7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.6V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 21 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 190nA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 | |
| Supplier Device Package | SOD-80 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FLZ4V7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FLZ4V7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FLZ4V7A is new and unused, you can buy FLZ4V7A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FLZ4V7A.
| RB751V-40 | DIODE SCHOTTKY 30V 30MA SOD323 | RB751V-40.pdf | |
| JANTXV1N5518BUR-1 | Zener Diode 3.3V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N5518BUR-1.pdf | |
| MMBT4126LT1 | TRANS PNP 25V 0.2A SOT23 | MMBT4126LT1.pdf | |
| 2SD12670P | TRANS NPN 60V 4A TO-220F | 2SD12670P.pdf | |
| IPP80N04S204AKSA1 | MOSFET N-CH 40V 80A TO220-3 | IPP80N04S204AKSA1.pdf | |
| WMS7110010S | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | WMS7110010S.pdf | |
| XC7Z030-2FBG484E | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Zynq®-7000 Kintex™-7 FPGA, 125K Logic Cells 256KB 800MHz 484-FCBGA (23x23) | XC7Z030-2FBG484E.pdf | |
| BU4081BF-E2 | AND Gate IC 4 Channel 14-SOP | BU4081BF-E2.pdf | |
| CY7C199C-12VC | IC SRAM 256KBIT 12NS 28SOJ | CY7C199C-12VC.pdf | |
| UC2843D8TRG4 | Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | UC2843D8TRG4.pdf | |
| ADP1878ACPZ-0.3-R7 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-LFCSP-WD (4x3) | ADP1878ACPZ-0.3-R7.pdf | |
| LT8616HFE#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.79V 2 Output 1.5A, 2.5A 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LT8616HFE#TRPBF.pdf | |
| TL751L12CD | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 150mA 8-SOIC | TL751L12CD.pdf | |
| HIP6019BCB | Linear And Switching Voltage Regulator IC 4 Output Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (2) 215kHz 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | HIP6019BCB.pdf |