| Manufacturer Part Number: | FLZ6V8A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.5V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FLZ6V8A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FLZ6V8A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.5V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6.6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.1µA @ 3.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 | |
| Supplier Device Package | SOD-80 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FLZ6V8A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FLZ6V8A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FLZ6V8A is new and unused, you can buy FLZ6V8A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FLZ6V8A.
| MBR2090CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 90V 10A Through Hole TO-220-3 | MBR2090CT.pdf | |
| TLZ39A-GS18 | Zener Diode 39V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ39A-GS18.pdf | |
| VS-40TTS12PBF | SCR 1200V 40A Standard Recovery Through Hole TO-220AB | VS-40TTS12PBF.pdf | |
| BTA412Y-600B,127 | TRIAC 600V 12A TO220AB | BTA412Y-600B,127.pdf | |
| EP2SGX30CF780C5 | IC FPGA 361 I/O 780FBGA | EP2SGX30CF780C5.pdf | |
| Z8F0213SB005SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F0213SB005SG.pdf | |
| ZGP323HEH4804C | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) OTP | ZGP323HEH4804C.pdf | |
| ISD5216SYI | Voice Record/Playback IC Multiple Message 8 Min 3 Sec ~ 16 Min 6 Sec I²C 28-SOIC | ISD5216SYI.pdf | |
| SN74HC251DE4 | Multiplexer 1 x 8:1 16-SOIC | SN74HC251DE4.pdf | |
| IS43TR81280B-107MBLI-TR | IC DDR3 1GB 1.5V 1866MTS 78BGA | IS43TR81280B-107MBLI-TR.pdf | |
| VN808CM-32-E | IC DRIVER OCT HISIDE 1A POWERS36 | VN808CM-32-E.pdf | |
| STM802MM6E | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SO | STM802MM6E.pdf | |
| NCP6131D52MNR2G | - Controller, Intel IMVP-7, VR12™ Voltage Regulator IC 2 Output 52-QFN (6x6) | NCP6131D52MNR2G.pdf |