| Manufacturer Part Number: | FLZ8V2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.7V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FLZ8V2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FLZ8V2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.7V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6.6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300nA @ 5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 | |
| Supplier Device Package | SOD-80 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FLZ8V2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FLZ8V2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FLZ8V2A is new and unused, you can buy FLZ8V2A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FLZ8V2A.
| MBRT600100R | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 100V 600A (DC) Chassis Mount Three Tower | MBRT600100R.pdf | |
| RGP10M-E3/73 | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL | RGP10M-E3/73.pdf | |
| BZD27C3V6P-HE3-08 | Zener Diode 3.6V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C3V6P-HE3-08.pdf | |
| 1N5379BE3/TR8 | Zener Diode 110V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5379BE3/TR8.pdf | |
| 1N3041B-1 | Zener Diode 75V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N3041B-1.pdf | |
| MTZJT-775.6B | Zener Diode 5.6V 500mW ±3% Through Hole MSD | MTZJT-775.6B.pdf | |
| UNR511T00L | TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 | UNR511T00L.pdf | |
| AGLP125V5-CS281I | IC FPGA 212 I/O 281CSP | AGLP125V5-CS281I.pdf | |
| C8051F34B-GMR | 8051 C8051F34x Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | C8051F34B-GMR.pdf | |
| LTC1380CS#PBF | 1 Circuit IC Switch 8:1 70 Ohm 16-SOIC | LTC1380CS#PBF.pdf | |
| STK404-070N-E | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 10-SIP | STK404-070N-E.pdf | |
| AD8421TRMZ-EP | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-MSOP | AD8421TRMZ-EP.pdf | |
| SN74LV04ATPWREP | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | SN74LV04ATPWREP.pdf | |
| MC74AC08DR2 | AND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | MC74AC08DR2.pdf | |
| AT28LV256-20TC | IC EEPROM 256KBIT 200NS 28TSOP | AT28LV256-20TC.pdf |