| Manufacturer Part Number: | FLZ9V1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.5V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FLZ9V1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FLZ9V1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.5V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6.6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300nA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 | |
| Supplier Device Package | SOD-80 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FLZ9V1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FLZ9V1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FLZ9V1A is new and unused, you can buy FLZ9V1A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FLZ9V1A.
| MBRF30100CTL | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | MBRF30100CTL.pdf | |
| BYVF32-150-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 150V 18A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | BYVF32-150-E3/45.pdf | |
| BZX84C33W-7 | Zener Diode 33V 200mW ±6% Surface Mount SOT-323 | BZX84C33W-7.pdf | |
| BZX84C47-7 | Zener Diode 47V 350mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C47-7.pdf | |
| 1N4734CP/TR8 | Zener Diode 5.6V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4734CP/TR8.pdf | |
| 8N4QV01LG-0112CDI8 | VCXO IC 156.25MHz, 161.1328MHz, 156.25MHz, 161.1328MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0112CDI8.pdf | |
| 8N4Q001KG-0050CDI | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 155.52MHz, 644.5313MHz, 669.3266MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0050CDI.pdf | |
| DS1744P-70IND+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 32KB Parallel 34-PowerCap™ Module | DS1744P-70IND+.pdf | |
| DS89C430-QNG+ | 8051 89C Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | DS89C430-QNG+.pdf | |
| PIC16HV540T-20I/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 768B (512 x 12) OTP 18-SOIC | PIC16HV540T-20I/SO.pdf | |
| LM3S9D92-IQC80-A1T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S9D92-IQC80-A1T.pdf | |
| 5ASXBB5D4F31I5N | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Arria V SX FPGA - 462K Logic Elements 64KB 800MHz 896-FBGA (31x31) | 5ASXBB5D4F31I5N.pdf | |
| MAX4736ELB+T | 2 Circuit IC Switch 2:1 800 mOhm 10-µDFN (2x2) | MAX4736ELB+T.pdf | |
| MAX7321AEE+T | I/O Expander 8 I²C 400kHz 16-QSOP | MAX7321AEE+T.pdf | |
| MC100EL29DWG | IC D-TYPE POS TRG DUAL 20SOIC | MC100EL29DWG.pdf |