| Manufacturer Part Number: | FPN330A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 30V 3A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FPN330A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FPN330A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 450mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 250 @ 100mA, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FPN330A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FPN330A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FPN330A is new and unused, you can buy FPN330A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FPN330A.
| SK15E3/TR13 | Diode Schottky 50V 1A Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SK15E3/TR13.pdf | |
| 2EZ17D10/TR12 | Zener Diode 17V 2W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ17D10/TR12.pdf | |
| 2SC3325-O(TE85L,F) | TRANS NPN 50V 0.5A S-MINI | 2SC3325-O(TE85L,F).pdf | |
| STH13009 | TRANS NPN 400V 12A TO-220 | STH13009.pdf | |
| 84321AYLFT | IC SYNTHESIZER 260MHZ 32-LQFP | 84321AYLFT.pdf | |
| 8N4DV85BC-0148CDI8 | VCXO IC 231.25MHz, 231.25MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0148CDI8.pdf | |
| 8N3SV76LC-0130CDI | VCXO IC 174.8MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0130CDI.pdf | |
| DS1340Z-33+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1340Z-33+.pdf | |
| ICL7137CPL-3 | Display Driver 3.5 Digit 40-PDIP | ICL7137CPL-3.pdf | |
| LTC2451CDDB#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 8-DFN (3x2) | LTC2451CDDB#TRPBF.pdf | |
| X9260TS24IZ | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-SOIC | X9260TS24IZ.pdf | |
| SN74ALS646ADWE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | SN74ALS646ADWE4.pdf | |
| CD4050BCSJX | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 16-SOIC | CD4050BCSJX.pdf | |
| NCP1054P136G | Converter Offline Flyback Topology 136kHz 7-PDIP | NCP1054P136G.pdf | |
| BQ2000PWRG4 | IC CHRG MGMT MULTICHEM 8-TSSOP | BQ2000PWRG4.pdf |