| Manufacturer Part Number: | FPN660A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 3A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FPN660A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FPN660A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 200mA, 2A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 250 @ 500mA, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 75MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FPN660A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FPN660A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FPN660A is new and unused, you can buy FPN660A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FPN660A.
| 3N253-E4/45 | DIODE BRIDGE 2A 50V 4SIP | 3N253-E4/45.pdf | |
| MBRF2060CTP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V Through Hole TO-220-3 Isolated Tab | MBRF2060CTP.pdf | |
| 8N4SV75KC-0082CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0082CDI8.pdf | |
| A54SX72A-FGG256M | IC FPGA 203 I/O 256FBGA | A54SX72A-FGG256M.pdf | |
| EP3SE110F780C2N | IC FPGA 488 I/O 780FBGA | EP3SE110F780C2N.pdf | |
| PIC18F26K22T-I/ML | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC18F26K22T-I/ML.pdf | |
| TSV912AIYDT | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | TSV912AIYDT.pdf | |
| CD4072BPWR | OR Gate IC 2 Channel 14-TSSOP | CD4072BPWR.pdf | |
| AS8650B-ZQFM-01 | Automotive PMIC 36-QFN (6x6) | AS8650B-ZQFM-01.pdf | |
| MAX706SEUA+ | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-uMAX | MAX706SEUA+.pdf | |
| DS1233AZ-10/TR/C16 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-223-3 | DS1233AZ-10/TR/C16.pdf | |
| LT1173CS8-12#PBF | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 12V 1 Output 1.5A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1173CS8-12#PBF.pdf | |
| ST778ACD | Boost Switching Regulator IC Positive Programmable 3V, 3.3V 1 Output 300mA (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ST778ACD.pdf | |
| LP3961ESX-3.3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 800mA DDPAK/TO-263-5 | LP3961ESX-3.3.pdf |