| Manufacturer Part Number: | FSB560A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 15010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 60V 2A SSOT-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FSB560A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FSB560A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 08/April/2008 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 300mV @ 200mA, 2A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 250 @ 500mA, 2V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | 75MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | 3-SSOT | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FSB560A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FSB560A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FSB560A is new and unused, you can buy FSB560A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FSB560A.
| SBAV70WT1G | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 100V 200mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323 | SBAV70WT1G.pdf | |
| BZX84-A36,215 | Zener Diode 36V 250mW ±1% Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BZX84-A36,215.pdf | |
| SQ4920EY-T1_GE3 | MOSFET 2N-CH 30V 8A 8SO | SQ4920EY-T1_GE3.pdf | |
| NTD110N02R | MOSFET N-CH 24V 12.5A DPAK | NTD110N02R.pdf | |
| SI1470DH-T1-E3 | MOSFET N-CH 30V 5.1A SC70-6 | SI1470DH-T1-E3.pdf | |
| CS2000CP-CZZR | IC CLK GEN/MULT CTRL PORT 10MSOP | CS2000CP-CZZR.pdf | |
| 8N4SV76EC-0085CDI8 | VCXO IC 160MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0085CDI8.pdf | |
| EP2S15F672C5N | IC FPGA 366 I/O 672FBGA | EP2S15F672C5N.pdf | |
| DSPIC33FJ64GP202T-I/SO | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 28-SOIC | DSPIC33FJ64GP202T-I/SO.pdf | |
| MC100EPT26DR2G | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-SOIC | MC100EPT26DR2G.pdf | |
| M25PE40-VMN3TPB TR | IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SO | M25PE40-VMN3TPB TR.pdf | |
| ISL89164FBEBZ | MOSFET DRIVER 2CH 5.0V 6A 8SOIC | ISL89164FBEBZ.pdf | |
| LP5900SD-1.8/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA 6-WSON (2.2x2.5) | LP5900SD-1.8/NOPB.pdf |