| Manufacturer Part Number: | FSV10100V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FSV10100V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FSV10100V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 670mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 22.94ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 60µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 796pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277-3 | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FSV10100V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FSV10100V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FSV10100V is new and unused, you can buy FSV10100V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FSV10100V.
| UFT7150A | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 500V 35A Screw Mount Module | UFT7150A.pdf | |
| HSMS-286P-BLKG | RF Diode Schottky - 2 Pair Series Connection 4V SOT-363 | HSMS-286P-BLKG.pdf | |
| CS19-12HO1S-TUBE | SCR 1200V 29A Standard Recovery Surface Mount TO-263 (D²Pak) | CS19-12HO1S-TUBE.pdf | |
| STP57N65M5 | MOSFET N-CH 650V 42A TO-220 | STP57N65M5.pdf | |
| RCX081N20 | MOSFET N-CH 200V 8A TO220 | RCX081N20.pdf | |
| TS87C51RB2-VIA | 80C51 87C Microcontroller IC 8-Bit 40/30MHz 16KB (16K x 8) OTP 40-PDIL | TS87C51RB2-VIA.pdf | |
| TLV3494AIPWT | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail 14-TSSOP | TLV3494AIPWT.pdf | |
| SN74LVC244ADW | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74LVC244ADW.pdf | |
| SN74ACT574DW | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74ACT574DW.pdf | |
| IDT71V256SA15PZI | IC SRAM 256KBIT 15NS 28TSOP | IDT71V256SA15PZI.pdf | |
| MT41K512M8RH-125:E | IC DDR3 SDRAM 4GBIT 800MHZ FBGA | MT41K512M8RH-125:E.pdf | |
| ISL6506BCBZ | Power Supply Controller Power Supply Controller/Monitor 8-SOIC-EP | ISL6506BCBZ.pdf | |
| S-13A1A16-A6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.6V 1A HSNT-6A | S-13A1A16-A6T1U3.pdf | |
| LT3009EDC-3.3#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 20mA 6-DFN (2x2) | LT3009EDC-3.3#TRPBF.pdf |