| Manufacturer Part Number: | FSV15120V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 120V 15A TO277-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FSV15120V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FSV15120V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 790mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 35µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277-3 | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FSV15120V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FSV15120V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FSV15120V is new and unused, you can buy FSV15120V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FSV15120V.
| JANTXV1N983D-1 | Zener Diode 82V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N983D-1.pdf | |
| S6016NRP | SCR 600V 16A Standard Recovery Surface Mount TO-263 (D2Pak) | S6016NRP.pdf | |
| FQA48N20 | MOSFET N-CH 200V 48A TO-3P | FQA48N20.pdf | |
| AD9778ABSVZ | 14 Bit Digital to Analog Converter 2 100-TQFP-EP (14x14) | AD9778ABSVZ.pdf | |
| 10AX115N3F45I2LG | IC FPGA 768 I/O 1932FCBGA | 10AX115N3F45I2LG.pdf | |
| AS3502-EQFP-500 | IC HEADPHONE NOISE-CANCEL 32-QFN | AS3502-EQFP-500.pdf | |
| 74LVCH16245ADL,118 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74LVCH16245ADL,118.pdf | |
| SN74CB3Q16245DL | Bus Switch 8 x 1:1 48-SSOP | SN74CB3Q16245DL.pdf | |
| U2010B-M | Motor Driver Bipolar On/Off 16-DIP | U2010B-M.pdf | |
| STK621-712K-E | IC MOTOR DRIVER | STK621-712K-E.pdf | |
| MP62160DH-LF-P | IC CURR LIMIT SWITCH | MP62160DH-LF-P.pdf | |
| MAX6338NUB+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 10-uMAX | MAX6338NUB+.pdf | |
| LTC3245MPMSE#PBF | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Adjustable (Programmable) 2.5V (3.3V, 5V) 1 Output 250mA 12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LTC3245MPMSE#PBF.pdf | |
| S-1701C2521-U5T1G | - Converter, Battery Powered Devices Voltage Regulator IC 1 Output SOT-89-5 | S-1701C2521-U5T1G.pdf |