| Manufacturer Part Number: | FW216A-TL-2W |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET 2N-CH 35V 4.5A 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FW216A-TL-2W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FW216A-TL-2W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) | |
| FET Feature | Logic Level Gate, 4V Drive | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 35V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 4.5A | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 64 mOhm @ 4.5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | - | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 5.6nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 280pF @ 10V | |
| Power - Max | 2.2W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SOIC | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FW216A-TL-2W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FW216A-TL-2W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of FW216A-TL-2W is new and unused, you can buy FW216A-TL-2W ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FW216A-TL-2W.
| RGL34JHE3/98 | DIODE GEN PURP 600V 500MA DO213 | RGL34JHE3/98.pdf | |
| JAN1N4476DUS | Zener Diode 30V 1.5W ±1% Surface Mount D-5A | JAN1N4476DUS.pdf | |
| CDC857-3DGGG4 | IC 3.3V PLL CLK-DRVR 48-TSSOP | CDC857-3DGGG4.pdf | |
| 8N3Q001KG-0161CDI | Clock Oscillator IC 212MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0161CDI.pdf | |
| A42MX24-2PQ160 | IC FPGA 125 I/O 160QFP | A42MX24-2PQ160.pdf | |
| DF36049GHV | H8/300H H8® H8/300H Tiny Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | DF36049GHV.pdf | |
| Z8F0130QJ020EG | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (1K x 8) FLASH | Z8F0130QJ020EG.pdf | |
| SPC5746CHK0AMKU6 | e200z2, e200z4 MPC57xx Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 80MHz/160MHz 3MB (3M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | SPC5746CHK0AMKU6.pdf | |
| 74ABT377ADB,118 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP | 74ABT377ADB,118.pdf | |
| W972GG8JB-18 | IC DDR2 SDRAM 2GBIT 1.875NS BGA | W972GG8JB-18.pdf | |
| SPX432M-L | Shunt Voltage Reference IC 18V ±1% 80mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | SPX432M-L.pdf | |
| LM5039MH/NOPB | Half-Bridge Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 20-HTSSOP | LM5039MH/NOPB.pdf |