| Manufacturer Part Number: | GBPC1202W |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9141 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE GPP 12A 200V GBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBPC1202W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBPC1202W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 200V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 12A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-W | |
| Supplier Device Package | GBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBPC1202W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBPC1202W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of GBPC1202W is new and unused, you can buy GBPC1202W Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBPC1202W.
| A437M | Diode Standard 600V 600A Stud Mount | A437M.pdf | |
| TDZ18J,115 | Zener Diode 18V 500mW ±2% Surface Mount SOD-323F | TDZ18J,115.pdf | |
| SMBJ5385C/TR13 | Zener Diode 170V 5W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5385C/TR13.pdf | |
| FZT755TC | TRANS PNP 150V 1A SOT223 | FZT755TC.pdf | |
| PN4117 | JFET N-Channel 40V 30µA @ 10V 350mW Through Hole TO-92-3 | PN4117.pdf | |
| 8N3DV85FC-0001CDI8 | VCXO IC 125MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0001CDI8.pdf | |
| MAX187ACPA | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-PDIP | MAX187ACPA.pdf | |
| M5-192/120-7YC/1 | IC CPLD 192MC 7.5NS 160QFP | M5-192/120-7YC/1.pdf | |
| MC9S08JS8LCFK | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 8KB (8K x 8) FLASH 24-QFN-EP (5x5) | MC9S08JS8LCFK.pdf | |
| MAX7301AAI+ | I/O Expander 20 SPI 26MHz 28-SSOP | MAX7301AAI+.pdf | |
| MM74HCT245N | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | MM74HCT245N.pdf | |
| 72V2113L10PFI8 | IC FIFO SUPERSYNCII 10NS 80-TQFP | 72V2113L10PFI8.pdf | |
| 74LVC2G14GW-Q100H | Inverter IC 2 Channel Schmitt Trigger 6-TSSOP | 74LVC2G14GW-Q100H.pdf | |
| SN74ALS27AN | NOR Gate IC 3 Channel 14-PDIP | SN74ALS27AN.pdf | |
| MX25U8035EM2I-10G | IC FLASH 8MBIT 104MHZ 8SOP | MX25U8035EM2I-10G.pdf |