| Manufacturer Part Number: | GBPC1501W |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9210 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE GPP 15A 100V GBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBPC1501W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBPC1501W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Through Hole Bridge Rectifiers | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 100V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 15A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-W | |
| Supplier Device Package | GBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBPC1501W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBPC1501W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of GBPC1501W is new and unused, you can buy GBPC1501W Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBPC1501W.
| APT2X40DC120J | Diode Array 2 Independent Silicon Carbide Schottky 1200V (1.2kV) 40A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | APT2X40DC120J.pdf | |
| KDZVTR30B | Zener Diode 30V 1W Surface Mount PMDU | KDZVTR30B.pdf | |
| SZMM3Z22VST1G | Zener Diode 22V 300mW Surface Mount SOD-323 | SZMM3Z22VST1G.pdf | |
| BZW03C12-TR | Zener Diode 12V 1.85W ±5% Through Hole SOD-64 | BZW03C12-TR.pdf | |
| 3EZ5.6D2/TR8 | Zener Diode 5.6V 3W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ5.6D2/TR8.pdf | |
| JAN1N3033B-1 | Zener Diode 36V 1W ±5% Through Hole DO-41 | JAN1N3033B-1.pdf | |
| CSD19506KTTT | IC MOSFET N-CH 80V TO-220 | CSD19506KTTT.pdf | |
| KMPC8275CZQMIBA | PowerPC G2_LE Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 516-FPBGA (27x27) | KMPC8275CZQMIBA.pdf | |
| VSP2232Y/2K | IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 48LQFP | VSP2232Y/2K.pdf | |
| 74HCT2G125GD,125 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 8-XSON, SOT996-2 (2x3) | 74HCT2G125GD,125.pdf | |
| MAX17005AETP+T | IC BATT CHARGER 1.2MHZ 20TQFN | MAX17005AETP+T.pdf | |
| S-8261ABIMD-G3IT2U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer SOT-23-6 | S-8261ABIMD-G3IT2U.pdf | |
| MAX6394US455D1+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-143-4 | MAX6394US455D1+T.pdf |