| Manufacturer Part Number: | GBPC1508W/1 |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECTIFIER BRIDG 15A 800V GBPC15W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBPC1508W/1 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBPC1508W/1 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Non Lead-Free Devices 31/May/2007 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 800V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 15A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-W | |
| Supplier Device Package | GBPC-W | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBPC1508W/1 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBPC1508W/1 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of GBPC1508W/1 is new and unused, you can buy GBPC1508W/1 Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBPC1508W/1.
| SS5P4HM3_A/H | DIODE SCHOTTKY 40V 5A TO277A | SS5P4HM3_A/H.pdf | |
| BYW73-TR | Diode Avalanche 300V 3A Through Hole SOD-64 | BYW73-TR.pdf | |
| S6HVM5 | Diode Standard 5000V (5kV) 2.4A Chassis, Stud Mount | S6HVM5.pdf | |
| IDV04S60CXKSA1 | Diode Silicon Carbide Schottky 600V 4A (DC) Through Hole PG-TO220-2 Full Pack | IDV04S60CXKSA1.pdf | |
| 1N5956B | Zener Diode 200V 3W ±5% Through Hole Axial | 1N5956B.pdf | |
| MCC44-16IO8B | SCR Module 1600V 80A Series Connection - All SCRs Chassis Mount TO-240AA | MCC44-16IO8B.pdf | |
| BC858BE6433HTMA1 | TRANS PNP 30V 0.1A SOT-23 | BC858BE6433HTMA1.pdf | |
| AOI5N40 | MOSFET N-CH 400V 4.2A TO251A | AOI5N40.pdf | |
| 8N3DV85BC-0020CDI | VCXO IC 106.25MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0020CDI.pdf | |
| XA2C256-7VQG100I | IC CPLD 256MC 7NS 100VQFP | XA2C256-7VQG100I.pdf | |
| XC6SLX75-N3FGG484C | IC FPGA 280 I/O 484FBGA | XC6SLX75-N3FGG484C.pdf | |
| ATXMEGA256D3-AUR | AVR AVR® XMEGA® D3 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 256KB (128K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATXMEGA256D3-AUR.pdf | |
| MPC8360CZUAGDG | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 740-TBGA (37.5x37.5) | MPC8360CZUAGDG.pdf | |
| SN65C3223PWR | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | SN65C3223PWR.pdf | |
| MCZ33897CEF | 1/1 Transceiver Half CAN 14-SOICN | MCZ33897CEF.pdf |