| Manufacturer Part Number: | GBPC35005W |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9032 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE GPP 35A 50V GBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBPC35005W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBPC35005W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 35A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-W | |
| Supplier Device Package | GBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBPC35005W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBPC35005W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of GBPC35005W is new and unused, you can buy GBPC35005W Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBPC35005W.
| 2EZ190D5E3/TR8 | Zener Diode 190V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ190D5E3/TR8.pdf | |
| BT137-600E/DG | TRIAC SENS GATE 600V 8A TO220AB | BT137-600E/DG.pdf | |
| APTC80DDA29T3G | MOSFET 2N-CH 800V 15A SP3 | APTC80DDA29T3G.pdf | |
| MC9S08MM128CLK | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MC9S08MM128CLK.pdf | |
| MB90347ESPMC-GS-761E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347ESPMC-GS-761E1.pdf | |
| LM4864N | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-PDIP | LM4864N.pdf | |
| W98AD6KBGX6E | IC MEMORY SDRAM 1GB 54VFBGA | W98AD6KBGX6E.pdf | |
| MT46V64M4P-5B:G | IC DDR SDRAM 256MBIT 5NS 66TSOP | MT46V64M4P-5B:G.pdf | |
| IDT71P74604S167BQG8 | IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA | IDT71P74604S167BQG8.pdf | |
| MAX5913AEMH+D | Hot Swap Controller 4 Channel IP Phones, Power over LAN, Network Routers and Switches 44-MQFP (10x10) | MAX5913AEMH+D.pdf | |
| TWL6030B1A0CMR | Handheld/Mobile Devices, OMAP™ PMIC 187-FCBGA (7x7) | TWL6030B1A0CMR.pdf | |
| MIC2774L-28YM5-TR | Supervisor Complementary 2 Channel SOT-23-5 | MIC2774L-28YM5-TR.pdf | |
| LP2982IM5-5.0 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 50mA SOT-23-5 | LP2982IM5-5.0.pdf |