| Manufacturer Part Number: | GBPC3502W |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9706 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE GPP 35A 200V GBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBPC3502W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBPC3502W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Through Hole Bridge Rectifiers | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 200V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 35A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-W | |
| Supplier Device Package | GBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBPC3502W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBPC3502W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of GBPC3502W is new and unused, you can buy GBPC3502W Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBPC3502W.
| BAW56SH6727XTSA1 | Diode Array 2 Pair Common Anode Standard 80V 200mA (DC) Surface Mount 6-VSSOP, SC-88, SOT-363 | BAW56SH6727XTSA1.pdf | |
| BFL4001-1EX | MOSFET N-CH 900V 6.5A TO220 | BFL4001-1EX.pdf | |
| 8N4DV85EC-0142CDI8 | VCXO IC 120MHz, 120MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0142CDI8.pdf | |
| ADC0848CCVX | 8 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 28-PLCC (11.51x11.51) | ADC0848CCVX.pdf | |
| PIC16F1782-I/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16F1782-I/SO.pdf | |
| LM3S5653-EQC50-A0 | IC ARM CORTEX MCU 128KB 100LQFP | LM3S5653-EQC50-A0.pdf | |
| PIC16F74T-I/ML | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC16F74T-I/ML.pdf | |
| MAX4565EAP+ | IC SW QUAD VIDEO BIDIRECT 20SSOP | MAX4565EAP+.pdf | |
| MAX3243EEAI+ | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | MAX3243EEAI+.pdf | |
| SP3075EMN-L/TR | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SP3075EMN-L/TR.pdf | |
| MAX562CWI | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SO | MAX562CWI.pdf | |
| LTC6993HS6-4#TRPBF | Monostable Multivibrator 11ns TSOT-23-6 | LTC6993HS6-4#TRPBF.pdf | |
| MAX5931HEEP+T | Hot Swap Controller 3 Channel General Purpose 20-QSOP | MAX5931HEEP+T.pdf | |
| TPS5410D | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.221V 1 Output 1A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | TPS5410D.pdf | |
| RT6234AHGQW | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 8-WFDFN Exposed Pad | RT6234AHGQW.pdf |