| Manufacturer Part Number: | GBPC5002W |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE BRIDGE 200V 50A GBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBPC5002W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBPC5002W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 200V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-W | |
| Supplier Device Package | GBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBPC5002W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBPC5002W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of GBPC5002W is new and unused, you can buy GBPC5002W GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBPC5002W.
| 10TQ045STRL | Diode Schottky 45V 10A Surface Mount D2PAK | 10TQ045STRL.pdf | |
| SMBG5342CE3/TR13 | Zener Diode 6.8V 5W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5342CE3/TR13.pdf | |
| KSD5041QBU | TRANS NPN 20V 5A TO-92 | KSD5041QBU.pdf | |
| CY22800KFXI-007A | IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC | CY22800KFXI-007A.pdf | |
| 8N4Q001FG-0052CDI | Clock Oscillator IC 425MHz, 212.5MHz, 106.25MHz, 159.375MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0052CDI.pdf | |
| EP4SE530F43C4 | IC FPGA 1120 I/O 1760FBGA | EP4SE530F43C4.pdf | |
| S9S08SG16E1CTLR | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-TSSOP | S9S08SG16E1CTLR.pdf | |
| PIC16F636T-I/ML | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 16-QFN (4x4) | PIC16F636T-I/ML.pdf | |
| C8051F411-GMR | 8051 C8051F41x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-QFN (5x5) | C8051F411-GMR.pdf | |
| PIC32MX350F256LT-V/PF | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC32MX350F256LT-V/PF.pdf | |
| C8051F931-F-GMR | 8051 C8051F9xx Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 24-QFN (4x4) | C8051F931-F-GMR.pdf | |
| LT1127CN#PBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | LT1127CN#PBF.pdf | |
| SN74GTL2107PWG4 | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 12 Channel 28-TSSOP | SN74GTL2107PWG4.pdf | |
| LNK4004D-TL | Converter Offline Flyback Topology 65kHz 8-SO | LNK4004D-TL.pdf | |
| SIP32458DB-T2-GE1 | IC SW W/CTRL SLEW RATE WCSP6 | SIP32458DB-T2-GE1.pdf |