| Manufacturer Part Number: | GBU10A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE BRIDGE 50V 10A GBU |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBU10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBU10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 10A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-SIP, GBU | |
| Supplier Device Package | GBU | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBU10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBU10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of GBU10A is new and unused, you can buy GBU10A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBU10A.
| VS-15CTQ040PBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 7.5A Through Hole TO-220-3 | VS-15CTQ040PBF.pdf | |
| DPG30C400HB | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 400V 15A Through Hole TO-247-3 | DPG30C400HB.pdf | |
| BAS170WS-HE3-08 | DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOD323 | BAS170WS-HE3-08.pdf | |
| 1N5367BE3/TR13 | Zener Diode 43V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5367BE3/TR13.pdf | |
| SMBG4739C/TR13 | Zener Diode 9.1V 2W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG4739C/TR13.pdf | |
| T507067064AQ | SCR 600V 110A Standard Recovery Stud Mount TO-94 | T507067064AQ.pdf | |
| IRLR3705ZPBF | MOSFET N-CH 55V 42A DPAK | IRLR3705ZPBF.pdf | |
| SI4831BDY-T1-E3 | MOSFET P-CH 30V 6.6A 8-SOIC | SI4831BDY-T1-E3.pdf | |
| TLC1543CFNR | 10 Bit Analog to Digital Converter 11 Input 1 SAR 20-PLCC (9x9) | TLC1543CFNR.pdf | |
| R5F2M121ANSP#W4 | R8C R8C/Mx/12A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F2M121ANSP#W4.pdf | |
| PI2DDR3212ZLE | IC MUX/DEMUX 14 X 2:1 52TQFN | PI2DDR3212ZLE.pdf | |
| LT6234CS8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT6234CS8#PBF.pdf | |
| TUA 6036 T | IC MIXER/OSC/PLL DIGITAL TSSOP38 | TUA 6036 T.pdf | |
| SY89325VMG-TR | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 1 Channel 1.5Gbps 8-MLF® (2x2) | SY89325VMG-TR.pdf | |
| AT25320AN-10SI-2.7 SL383 | IC EEPROM 32KBIT 20MHZ 8SOIC | AT25320AN-10SI-2.7 SL383.pdf |