| Manufacturer Part Number: | GBU15A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE BRIDGE 50V 15A GBU |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBU15A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBU15A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 15A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-SIP, GBU | |
| Supplier Device Package | GBU | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBU15A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBU15A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of GBU15A is new and unused, you can buy GBU15A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBU15A.
| 1N759A BK | Zener Diode 12V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N759A BK.pdf | |
| 2EZ10D/TR8 | Zener Diode 10V 2W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ10D/TR8.pdf | |
| JANTX1N971BUR-1 | Zener Diode 27V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N971BUR-1.pdf | |
| IRF7204TRPBF | MOSFET P-CH 20V 5.3A 8-SOIC | IRF7204TRPBF.pdf | |
| 8N3QV01KG-1114CDI | VCXO IC 300MHz, 350MHz, 400MHz, 533MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-1114CDI.pdf | |
| AD7390AN | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-PDIP | AD7390AN.pdf | |
| PIC16C770/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16C770/SS.pdf | |
| DSPIC30F3014-20E/PT | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 24KB (8K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10) | DSPIC30F3014-20E/PT.pdf | |
| PIC24HJ128GP210A-I/PF | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC24HJ128GP210A-I/PF.pdf | |
| DS485MX | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | DS485MX.pdf | |
| 74LVT04PW/AUJ | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | 74LVT04PW/AUJ.pdf | |
| R1LP0408CSC-5SI#S0 | IC SRAM 4MBIT 55NS 32TSOP | R1LP0408CSC-5SI#S0.pdf | |
| TNY275PG | Converter Offline Flyback Topology 132kHz DIP-8C | TNY275PG.pdf | |
| M57959L | IC GATE DRVR FOR IGBT MOD | M57959L.pdf |