| Manufacturer Part Number: | GBU6K |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9890 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE GPP 6A 800V GBU |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBU6K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBU6K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | UL Certification Marking UR 24/Jun/2013 | |
| Online Catalog | Through Hole Bridge Rectifiers | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 800V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 6A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-SIP, GBU | |
| Supplier Device Package | GBU | |
| Standard Package | 20 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBU6K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBU6K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of GBU6K is new and unused, you can buy GBU6K Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBU6K.
| JANTX1N4472 | Zener Diode 20V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | JANTX1N4472.pdf | |
| 1N5923B G | Zener Diode 8.2V 1.25W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5923B G.pdf | |
| ZTX869STZ | TRANS NPN 25V 5A E-LINE | ZTX869STZ.pdf | |
| IRFU9010PBF | MOSFET P-CH 50V 5.3A I-PAK | IRFU9010PBF.pdf | |
| 8N3DV85LC-0085CDI | VCXO IC 160MHz, 160MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0085CDI.pdf | |
| DS1847E-050+ | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 16-TSSOP | DS1847E-050+.pdf | |
| ISPLSI 1032E-70LTN | IC CPLD 128MC 15NS 100TQFP | ISPLSI 1032E-70LTN.pdf | |
| A3PE600-1FG256I | IC FPGA 165 I/O 256FBGA | A3PE600-1FG256I.pdf | |
| 5SGXMABN3F45I4N | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SGXMABN3F45I4N.pdf | |
| ATSAM4LC4AA-AU | ARM® Cortex®-M4 SAM4L Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7) | ATSAM4LC4AA-AU.pdf | |
| MB90F020CPMT-GS-9169 | IC MCU MICOM FLASH 120LQFP | MB90F020CPMT-GS-9169.pdf | |
| ISD4002-240EYI | Voice Record/Playback IC Multiple Message 4 Min SPI 28-TSOP | ISD4002-240EYI.pdf | |
| TSV854AIYPT | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TSV854AIYPT.pdf | |
| 54FCT245TDB | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-CDIP | 54FCT245TDB.pdf | |
| SN74LVC138AQPWRQ1 | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-TSSOP | SN74LVC138AQPWRQ1.pdf |