| Manufacturer Part Number: | GBU8A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9916 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE GPP 8A 50V GBU |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBU8A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBU8A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | UL Certification Marking UR 24/Jun/2013 | |
| Online Catalog | Through Hole Bridge Rectifiers | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 8A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-SIP, GBU | |
| Supplier Device Package | GBU | |
| Standard Package | 20 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBU8A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBU8A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of GBU8A is new and unused, you can buy GBU8A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBU8A.
| UFT40020D | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 200V 200A Screw Mount Module | UFT40020D.pdf | |
| 1N5244B-TR | Zener Diode 14V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5244B-TR.pdf | |
| 849N202CKI-017LF | IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN | 849N202CKI-017LF.pdf | |
| 8N3Q001LG-1052CDI8 | Clock Oscillator IC 425MHz, 212.5MHz, 106.25MHz, 159.375MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-1052CDI8.pdf | |
| ADC10DV200CISQE/NOPB | 10 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 60-WQFN (9x9) | ADC10DV200CISQE/NOPB.pdf | |
| ORT82G5-1FN680I | IC FPGA 372 I/O 680FBGA | ORT82G5-1FN680I.pdf | |
| LCMXO1200E-3B256I | IC FPGA 211 I/O 256CABGA | LCMXO1200E-3B256I.pdf | |
| P89V662FA,512 | 8051 89V Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | P89V662FA,512.pdf | |
| PIC17C44T-33/PT | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 16KB (8K x 16) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC17C44T-33/PT.pdf | |
| THS4011IDG4 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | THS4011IDG4.pdf | |
| LMV710IDBVR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | LMV710IDBVR.pdf | |
| TSH340ID | IC BUFFER VID SGL 320MHZ 8-SOIC | TSH340ID.pdf | |
| 74HC174PW-Q100J | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP | 74HC174PW-Q100J.pdf | |
| NCP1249DD65R2G | Converter Offline Flyback Topology 65kHz 9-SOIC | NCP1249DD65R2G.pdf | |
| IXA531L4T/R | IC BRIDGE DRVR 3PH 500MA 44-PLCC | IXA531L4T/R.pdf |