| Manufacturer Part Number: | GDP08S120A |
|---|---|
| Manufacturer: | Global Power Technologies Group |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Silicon Carbide Schottky 1200V (1.2kV) 8A Through Hole TO-220-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GDP08S120A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GDP08S120A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Silicon Carbide Schottky | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Global Power Technologies Group | |
| Series | Amp+™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Silicon Carbide Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 477pF @ 1V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220-2 | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 135°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GDP08S120A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GDP08S120A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Global Power Technologies Group all series components. The condition of GDP08S120A is new and unused, you can buy GDP08S120A Global Power Technologies Group with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GDP08S120A.
| ADC08032CIWM | 8 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 14-SOICW | ADC08032CIWM.pdf | |
| AT32UC3B1256-Z1UT | AVR AVR®32 UC3 B Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 256KB (256K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | AT32UC3B1256-Z1UT.pdf | |
| CY8C5247LTI-089 | ARM® Cortex®-M3 PSOC® 5 CY8C52 Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 128KB (128K x 8) FLASH 68-QFN (8x8) | CY8C5247LTI-089.pdf | |
| 89HPES4T4G2ZCAL | Switch Interfacing Interface 324-FCBGA (19x19) | 89HPES4T4G2ZCAL.pdf | |
| MAX9716EUA+ | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-uMax-EP | MAX9716EUA+.pdf | |
| OPA4350UA/2K5G4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | OPA4350UA/2K5G4.pdf | |
| AP2805AMTR-G1 | IC USB POWER SWITCH | AP2805AMTR-G1.pdf | |
| NCP1443T | Boost, Flyback, Forward Converter, SEPIC Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1 Output 4A (Switch) TO-220-7 | NCP1443T.pdf | |
| MIC29501-3.3BU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 5A TO-263-5 | MIC29501-3.3BU.pdf |