| Manufacturer Part Number: | GDP15S120A |
|---|---|
| Manufacturer: | Global Power Technologies Group |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Silicon Carbide Schottky 1200V (1.2kV) 15A (DC) Through Hole TO-220-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GDP15S120A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GDP15S120A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Silicon Carbide Schottky | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Global Power Technologies Group | |
| Series | Amp+™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Silicon Carbide Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 895pF @ 1V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220-2 | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 135°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GDP15S120A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GDP15S120A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Global Power Technologies Group all series components. The condition of GDP15S120A is new and unused, you can buy GDP15S120A Global Power Technologies Group with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GDP15S120A.
| VS-ST1230C16K0L | SCR 1600V 3200A Standard Recovery Chassis Mount A-24 (K-Puk) | VS-ST1230C16K0L.pdf | |
| DDA114TH-7 | TRANS 2PNP PREBIAS 0.15W SOT563 | DDA114TH-7.pdf | |
| APT15GT60BRDQ1G | IGBT NPT 600V 42A 184W Through Hole TO-247 [B] | APT15GT60BRDQ1G.pdf | |
| 5P49V5901B023NLGI8 | IC CLOCK GENERATOR 24VFQFPN | 5P49V5901B023NLGI8.pdf | |
| R5F21368SDFP#30 | R8C R8C/3x/36T-A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F21368SDFP#30.pdf | |
| AD8137YRZ-REEL7 | Differential Amplifier 1 Circuit Differential, Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8137YRZ-REEL7.pdf | |
| TLV2371ID | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2371ID.pdf | |
| AD9388ABSTZ-170 | IC GRAPHIC DIGITIZER 144-LQFP | AD9388ABSTZ-170.pdf | |
| SN74AHCT573NSRE4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SO | SN74AHCT573NSRE4.pdf | |
| SN74AHC139DGVR | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-TVSOP | SN74AHC139DGVR.pdf | |
| SN74LV138ATRGYRG4 | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-VQFN (4x4) | SN74LV138ATRGYRG4.pdf | |
| 74AUP1Z04GN,132 | IC XTAL DRIVER LP 6XSON | 74AUP1Z04GN,132.pdf | |
| NCP1840Q8A6MNG | LED Driver IC 8 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) PWM Dimming 30mA 20-QFN (4x4) | NCP1840Q8A6MNG.pdf | |
| MP8802DJ-3.3-LF-P | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 3.3V, 1.25 V ~ 5 V 250mA TSOT-23-5 | MP8802DJ-3.3-LF-P.pdf | |
| TLE42744GV33ATMA1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 400mA PG-TO263-3-2 | TLE42744GV33ATMA1.pdf |