| Manufacturer Part Number: | GF1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 16510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 50V 1A SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GF1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GF1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Additional Manufacturing Source 01/Oct/2014 | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 15pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | SMA (DO-214AC) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GF1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GF1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of GF1A is new and unused, you can buy GF1A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GF1A.
| SS1P6L-M3/85A | DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO220AA | SS1P6L-M3/85A.pdf | |
| 1N4936RL | Diode Standard 400V 1A Through Hole DO-41 | 1N4936RL.pdf | |
| DZ2710000L | Zener Diode 10V 120mW ±5% Surface Mount SSSMini2-F4-B | DZ2710000L.pdf | |
| BC308A_J35Z | TRANS PNP 25V 0.1A TO-92 | BC308A_J35Z.pdf | |
| SI7431DP-T1-GE3 | MOSFET P-CH 200V 2.2A PPAK SO-8 | SI7431DP-T1-GE3.pdf | |
| IXFA4N60P3 | MOSFET N-CH 600V 4A TO-263AA | IXFA4N60P3.pdf | |
| MCP4141-502E/MF | Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 129 Taps SPI Interface 8-DFN-EP (3x3) | MCP4141-502E/MF.pdf | |
| LFSCM3GA115EP1-5FCN1704I | IC FPGA 942 I/O 1704FCBGA | LFSCM3GA115EP1-5FCN1704I.pdf | |
| PIC18F26J53-I/SO | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18F26J53-I/SO.pdf | |
| TLE2082ACDG4 | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLE2082ACDG4.pdf | |
| SN74LVT245BPWG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LVT245BPWG4.pdf | |
| INA196AQDBVRQ1 | Current Monitor Regulator High-Side SOT-23-5 | INA196AQDBVRQ1.pdf | |
| IR21593PBF | IC CTLR BALLAST DIMMING 16-DIP | IR21593PBF.pdf | |
| S-8337ACAB-T8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8337ACAB-T8T1G.pdf | |
| NCV33269DTRK-3.3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 800mA DPAK-3 | NCV33269DTRK-3.3.pdf |