| Manufacturer Part Number: | GF1D-E3/67A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 1A DO214BA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GF1D-E3/67A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GF1D-E3/67A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | SUPERECTIFIER® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214BA | |
| Supplier Device Package | DO-214BA (GF1) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GF1D-E3/67A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GF1D-E3/67A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of GF1D-E3/67A is new and unused, you can buy GF1D-E3/67A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GF1D-E3/67A.
| 1N4148WS-G3-08 | DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD323 | 1N4148WS-G3-08.pdf | |
| 1N4762ATA | Zener Diode 82V 1W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4762ATA.pdf | |
| 8N4SV75FC-0120CDI | VCXO IC 166.6667MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0120CDI.pdf | |
| EL1503ACL | 2/0 Driver DSL 24-QFN (5x4) | EL1503ACL.pdf | |
| EL8101IWZ-TK | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | EL8101IWZ-TK.pdf | |
| 74HCT4020BQ,115 | IC COUNTER RPPL 14STAGE DHVQFN16 | 74HCT4020BQ,115.pdf | |
| MT42L256M32D4KP-3 IT:A | IC LPDDR2 SDRAM 8GBIT 168FBGA | MT42L256M32D4KP-3 IT:A.pdf | |
| CBC915-ACB-TR1 | Energy Harvesting PMIC 38-TSSOP | CBC915-ACB-TR1.pdf | |
| PCF1252-2T/F4,118 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SO | PCF1252-2T/F4,118.pdf | |
| LTC1775IS#TRPBF | Buck, Buck-Boost Regulator Positive or Negative Output Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | LTC1775IS#TRPBF.pdf |