| Manufacturer Part Number: | GF1G-E3/67A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 22510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 1A DO214BA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GF1G-E3/67A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GF1G-E3/67A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | SUPERECTIFIER® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214BA | |
| Supplier Device Package | DO-214BA (GF1) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GF1G-E3/67A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GF1G-E3/67A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of GF1G-E3/67A is new and unused, you can buy GF1G-E3/67A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GF1G-E3/67A.
| VS-80CNQ045ASLPBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 40A Surface Mount D-61-8-SL | VS-80CNQ045ASLPBF.pdf | |
| BZG03C270TR3 | Zener Diode 270V 1.25W Surface Mount DO-214AC | BZG03C270TR3.pdf | |
| 1N3348A | Zener Diode 220V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 | 1N3348A.pdf | |
| BC328_J35Z | TRANS PNP 25V 0.8A TO-92 | BC328_J35Z.pdf | |
| TIPL760C-S | TRANS NPN DARL 550V 4A TO220 | TIPL760C-S.pdf | |
| PTFA210601EV4R250FTMA1 | RF Mosfet LDMOS 28V 550mA 2.14GHz 16dB 12W H-36265-2 | PTFA210601EV4R250FTMA1.pdf | |
| IRLS3036TRRPBF | MOSFET N-CH 60V 270A D2PAK | IRLS3036TRRPBF.pdf | |
| AD9522-1BCPZ-REEL7 | IC CLOCK GEN 2.5GHZ VCO 64LFCSP | AD9522-1BCPZ-REEL7.pdf | |
| DSPIC30F3014-20I/PT | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 24KB (8K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10) | DSPIC30F3014-20I/PT.pdf | |
| DSPIC33EP512GM310-I/PT | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 512KB (170K x 24) FLASH 100-TQFP (12x12) | DSPIC33EP512GM310-I/PT.pdf | |
| ATSAMD10D14A-MUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM D10D Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 16KB (16K x 8) FLASH 24-QFN (4x4) | ATSAMD10D14A-MUT.pdf | |
| MSP430F2272TDAR | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 32KB (32K x 8 + 256B) FLASH 38-TSSOP | MSP430F2272TDAR.pdf | |
| C8051F586-IQR | 8051 C8051F58x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 96KB (96K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | C8051F586-IQR.pdf | |
| MCP618-I/SN | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MCP618-I/SN.pdf | |
| SN65LVDS122D | Crosspoint Switch 1 x 2:2 16-SOIC | SN65LVDS122D.pdf |